Velký nepřítel nemusí být vidět hned na první pohled. Obzvlášť má-li rozměry mšice, která měří jen 2 – 6 milimetrů. Ale věřte, nevěřte, jde o novodobého upíra, který dokáže z vaší rostlinky vysát veškerý život. Nejčastěji na ni narazíte na zelenině, ovocných stromech nebo růžích.
Záludností tohoto hmyzu je, že „hostuje“ na zadní straně listů, kde nejsou až tak vidět. Ale nakonec škodící hmyz stejně prozradí jejich apetit! Listy ztrácející vláhu se totiž začnou kroutit, krabatit nebo stáčet do ruličky a to každého zahradníka (i toho začínajícího) mírně řečeno, překvapí.
Autor videa, eChaluparka, vám poradí, jak vyrobit postřik z česneku proti mšicím. Více na kanále YouTube.com.
Mšice prozradí medovnice
Dalším signálem, že je vaše zahradní zeleň napadená mšicemi, je medovnice. Tato lepkavá hmota je často spojená se sazovitou plísní, která rostlinku pomalu, ale jistě zadusí. Mšice se ale neomezují jen na listy, ale můžete je vidět i v jiných částech rostliny. Často bývají i na stoncích a pupenech. V jejich případech ale platí – čím dříve se mšic zbavíte, tím je větší šance na záchranu vaší zahrádky.
Samá voda, samá voda…
Jedním z osvědčených způsobů, jak se mšic zbavit, je silný proud vody. Prostě jen vezmete zahradní hadici a dáte zasaženým rostlinkám pořádnou sprchu. Že je to jednoduché? No ano, je! Mšice jsou malý hmyz, který proudu vody prostě neodolá.
Jakmile se pustí z hostitelské rostlinky, už nebude mít chuť a ani sílu se vyšplhat zpátky nahoru. Stejnou službu jako sprcha vám může poskytnout i silnější bouřka s deštěm.
Mýdlo a olej
Dalším způsobem, jak se zbavit otravného (a hlavně škodlivého hmyzu), je směs, kterou si namícháte z 5 mililitrů nimbového oleje, 1 litru teplé vody a kapky mýdla.
Tento roztok nalijte do rozprašovače a aplikujte na zasažené rostlinky. První dva postřiky aplikujte s třídenním odstupem. Pak už stačí 1 kúra týdně (až do vyhubení hmyzu).
Příště prevence
Mšice jsou hmyz, který se dostane téměř všude. Abyste ho příště (alespoň) částečně zastavili, využívejte na záhonech takzvané „plovoucí kryty“.
Jejich výhodou je, že ochrání mladé sazenice před škůdci, ale zároveň jim umožní přísun vzduchu, slunečního světla a vláhy. Jakmile zeleň doroste (a získá tak i silnější imunitu), můžete dát kryty stranou.
Pozor na plevel
Vytrhávání plevele není jen estetickou záležitostí, ale také prevencí proti mšicím. Právě na těchto planých rostlinkách se škodný hmyz vyskytuje nejčastěji a pak se bleskem šíří po zbytku zahrady. Velký pozor si dejte zejména na ostropestřec a hořčici, které jsou oblíbeným „magnetem“ mšic a mohou tak způsobit i velké škody.