Žlutě kvetoucí pampelišky považuje někdo za krásnou květinu a užitečnou bylinku, jiný zas za nežádoucí plevel. Především pokud se objevuje na zahradě v místech, kde vám její růst nevyhovuje a znehodnocuje váš pěstěný trávník. Pampelišky se poměrně rychle množí a šíří, a zbavit se jich může být někdy opravdová fuška. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak jejich výskyt můžete úspěšně eliminovat a udržet zahradu bez nich.

Chcete se dozvědět, jak udržovat trávník a zbavit se plevele a sedmikrásek? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Receptář:

Zdroj: Youtube

Manuální odstranění

Pampeliška je značně invazivní rostlina, která se velmi rychle rozmnožuje, a to jak kořeny, tak i semenem. A dobře pěstěné trávníky miluje! Především ty s pravidelnou a dobrou závlahou.

Efektivní a zároveň nejšetrnější metodou k její likvidaci je klasické ruční odstranění, a to včetně celého kořene. Jinak pampeliška opět vyroste. Pomoci vám může speciální nástroj na vytrhávání plevele zvaný vypichovák. Pokud ho nemáte, lehce půdu kolem pampelišky navlhčete a rostlinu i s kořenem vyrýpněte úzkým rýčem.

Horká voda

Další jednoduchou metodou je polévání pampelišky horkou vodou. Rostlinu to poměrně rychle zahubí a zabrání jejímu dalšímu rozrůstání. Dbejte však na to, abyste nepoškodili okolní rostliny.

Ocet

K likvidaci pampelišek můžete využít i ocet. Pravidelně na ně aplikujte pomocí rozprašovače směs octa smíchaného v poměru 1:1 s vodou, dokud rostliny zcela nezahubí.

Sůl

S pampeliškami si hravě poradí i obyčejná kuchyňská sůl. Opakovaně ji sypte k rostlině a vždy ji zalijte vodou, aby se dostala až ke kořenům. Sůl vysaje z pampelišky vodu a způsobí její postupné uhynutí.

Mulčování

Zabránit růstu pampelišek můžete i mulčováním. Využít lze kůru stromů, štěpku nebo seno. Zvolený materiál uložte v okolí rostliny, znemožněný přístup světla a vzduchu ji časem zlikviduje.

Babské rady na závěr

Hubící roztok na pampelišky si lze vyrobit i z vody a kyseliny citronové, tekutého mýdla nebo gelu na praní prádla. Ověřené babské rady doporučují také polít úporný plevel velkým panákem čistého alkoholu.

Související články

 Zdroje: www.architecturaldigest.com, www.magazindoma.cz, www.idnes.cz