Ztrácíte zbytečně drahocenný čas a energii s vytrháváním plevele? Právě pro vás máme skvělý tip! Dejte na radu znalých zahradníků, kteří vědí, jak tomuto problému čelit. Doporučují jednoduchý a efektivní způsob, jak se plevele zbavit jednou provždy, a tím je obyčejné mulčování.

Chcete se dozvědět na zajímavé tipy, jak se zbavit plevele? Podívejte se na toto video na kanálu Plodná zahrada:

Zdroj: Youtube

Využijte chytře rostlinné zbytky

Pokud se chcete vyhnout nekonečnému boji s plevelem, začněte mulčovat. Nastolíte tím vlastně na zahradě takové podmínky, jaké jsou ve volné přírodě. Navíc šikovně zužitkujete případné rostlinné vhodné zbytky.

O co se konkrétně jedná?

Mulčování spočívá v pokrývání půdy ochrannou vrstvou rostlinných zbytků jako je například posekaná tráva, seno a dřevní štěpka, které při rozkládání dodávají půdě potřebné živiny. Kromě toho, že mulč zabraňuje růstu plevelu, má i další benefity. Budete moci zalévat v delších intervalech, teplota půdy bude lépe regulovaná a chráněná před nežádoucími škůdci a chorobami.

Jak správně mulčovat

Při mulčování je důležité dodržovat několik základních pravidel. Vždy použijte dostatečnou vrstvu mulče, která by měla být silná 5 až 10 cm. Nikdy mulč nepokládejte přímo ke stonku rostliny, měl by mezi nimi být malý prostor, aby rostlina mohla volně dýchat. Pravidelně ho doplňujte, aby byla bariéra proti plevelu stále dostatečně efektivní.

Netkaná textilie

Dalším řešením, jak zabránit růstu plevele, je použití netkané mulčovací fólie. Přestože dokáže propustit vodu i vzduch, plevel nemá šanci. Na současném trhu si lze vybrat nejen barevný odstín, ale i odpovídající gramáž, kterou požadujete. Obrovským pomocníkem jsou při pěstování jahod a okurek, kdy se navíc vyhnete i možnému zahnívání plodů ležících na vlhké zemi po deštích.

Kamínky

Stále populárnější se také stávají mulčovací kamínky, které vyvolávají velmi estetickou atmosféru. Většinou se používá kačírek a drobný štěrk. Kamínky by měly být před použitím vždy řádně vyprané.

Většinou se na zahrady využívá bílých nebo šedých odstínů, ale v nabídce jsou i tmavší odstíny. Můžete je i vzájemně a zajímavým způsobem kombinovat. Jsou vhodné ke všem suchomilným rostlinám, bylinkám a stejně tak trvalkám. Kačírek je velmi oblíbeným doplňkem mnoha japonských zahrad.

Nejzákeřnější druhy plevele

Nejzákeřnějšími druhy plevelů jsou často ty, které se šíří rychle a obtížně se kontrolují. Patří sem například plevel břečťanolistý, který dokáže rychle pokrýt velké plochy a těžko se odstraňuje ze získaného terénu. Dalším problematickým plevelem je pampeliška lékařská, která má hluboký kořenový systém a snadno se znovu vynořuje i po odklízení. Mnohé druhy ostřic jsou také obtížné, protože rostou ve vlhkých podmínkách a tvrdohlavě se šíří. Plevele, které mají silné kořeny nebo se rychle množí semeny, mohou být těžké na kontrolu i pro zkušené zahradníky a zemědělce.

Další triky ke zbavení se plevele

Jednou z dalších nejznámějších metod, jak se zbavit plevele, je použití octa, který se aplikuje přímo na plevel pomocí rozprašovače. Ocet dokáže spálit listy plevele a zabránit jejich růstu. Další populární rada je sůl, kterou lze smíchat s vodou a nastříkat na plevel, čímž se naruší jeho růst. Plevel lze také udusit zakrytím kartonem nebo novinami, což zabrání přístupu světla a plevel postupně odumře. Použití vroucí vody je další efektivní metoda, kdy horká voda zničí buněčné struktury plevele a způsobí jeho rychlé uhynutí.

Související články

Zdroje: www.agrotex.cz, www.novinky.cz, www.nkz.cz