Plzáků se asi nelze nadobro zbavit, ale pokusit se omezit jejich rozpínaní na záhonech rozhodně můžeme. Každoročně se pěstitelé na svých zahrádkách vztekají, padají i silná slova. Mám to taky tak. Je to nikdy nekončící boj!

Ručně – stručně

Ruční sběr, a následná likvidace, je na prvním místě v pomyslném žebříčku již řadu let. I za mě osobně je to nejlepší možný způsob.

Jablečný ocet

Postřik z vody a jablečného octa (1:1) aplikujte pravidelně na rostliny, slimáci by se do postříkaných plodin pustit neměli.

Kávová sedlina

Britská expertka Sarah Mead zkoušela ve svém životě různé způsoby, jak se otravných ožíračů zbavit, a kofein u ní jasně vede! Lógr si nashromážděte a smíchejte se zeminou v záhoně. Nebo si připravte domácí postřik, není to nic složitého a receptů najdete mnoho. Pokud kávu nepijete, můžete si kofeinový postřik zakoupit v obchodě. S aplikací opatrně, kofein zahubí i další druhy živočichů, které rozhodně ničit nechceme.

Slupka z grepu

Položte na několik míst na zahradě slupky z grepu. Plzáci se pod ně přes noc schovají a vy je následně ráno můžete zlikvidovat.

Chemie

Vlastně proč ne. Granulky proti slimákům fungují celkem dobře. Na trhu seženete různé druhy, za různé ceny a od různých firem. Osobně si s granulkami obsypávám cukety.

Měděný plůtek

Tato vychytávka se dá sehnat v obchodech, kdybyste na ní nenarazili, 100% jí seženete v internetovém obchodě. Plůtek narafičíte kolem záhonu a slimák by musel být sebevrah, aby ho zkusil pokořit podruhé! Protože po prvním pokusu dostane ránu jak z děla (jeho sliz reaguje s mědí).

Hlístice

Dají se aplikovat zálivkou do půdy a jsou mistry v oboru. Dravá háďátka slimáky vyhledávají a dýchacími otvory vnikají do jejich těla. Přibližně za 5 dnů přestane slimák žrát a po maximálně 20 dnech umírá. Mrtvý slimák ještě poslouží hlísticím k rozmnožení. Zálivka je nejúčinnější na jaře a na podzim.

Pasti

Pasti v různém provedení si lze vyrobit jednoduše doma nebo si je můžete dojít koupit do obchodu. Plní se většinou něčím, co slimákům chutná, což je například pivo nebo granule (psí nebo kočičí). Touto metodou se k vám ale stáhnou plži ze širokého okolí.

Vycvičte si ptáky

Pokud se vám podaří přilákat na zahradu více ptactva, slimáků ubude. Jak? Nainstalujte si po zahradě pár krmítek a v zimě si ptáky pravidelně krmte. Tímto způsobem je naučíte létat právě k vám. Na jaře krmítka odstraňte a ptáci se soustředí na jinou potravu na vaší zahradě.

Zdroje: www.idnes.cz, www.bydlimekvalitne.cz, www.express.co.uk