Zdroje: cs.green-encyclopedia.com, cs.garden-experts.net, living.iprima.cz

Mezi zahrádkáři se šíří spousta a spousta „zaručených” rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady jednou pro vždy. Jenže ne všechny tyto postupy skutečně fungují a častokrát se stává, že je jejich účinnost pouze dočasná, anebo zkrátka nefungují vůbec.

Poměrně dost pěstitelů vsází na metodu se solí, kterou nasypou kolem záhonů a ona pak slimáky rozleptá. Jenže jde o ten dost možná nejhorší způsob. Nejenže jde o zásadně drastický způsob, který slimáky nemilosrdně zabije, ale zároveň se sůl vsakuje do půdy, v důsledku čehož se poškozuje. To pak může mít nepříznivý vliv na růst rostlin. Mnohem lépe uděláte, když si připravíte hnůj z kapradí.

Jak funguje kapradinový hnůj

Listy kapradí, případně také kořeny, obsahují mnoho látek, které slimáky i šneky výrazně odpuzují. Tito plži obsažené látky cítí už na dálku, a tak se obloukem vyhnou všem rostlinám, které kapradinovým hnojem pohnojíte.

Kapradinový hnůj proti slimákům

Na přípravu kapradinového hnoje budete potřebovat zhruba 1 kilogram listů kapradě samce a 10 litrů vody. Pracovat můžete i se sušenou kapradinou, v tomto případě vám postačí 150 gramů. Kapradiny dejte do dostatečně velkého kýble a zalijte vodou. Dobře promíchejte a přikryjte čistou látkou, aby se do hnoje nedostal hmyz. Kapradiny nechte louhovat zhruba 2 týdny a každý den hnůj promíchejte. Je možné do něj přidat ještě trochu kamenné mouky, která zmírní následný zápach hnoje.

Hotový hnůj smíchejte v poměru 1:10 s čistou vodou a zalijte s ním ty rostliny, na kterých si slimáci rádi pochutnávají. Hnůj ovšem můžete i nalít do rozprašovače a rozstříkat jej i v širším okolí rostlin, aby byl efekt ještě zesílen. Rostliny hnojte ideálně každých 7 dní, aby byl výsledek trvalý.

Mulčování kapradím

Kapradiny ale nemusíme využívat jen k přípravě kapradinového hnoje. Jeho listy poslouží skvěle i při mulčování, tedy procesu, kdy se v dostatečně silné vrstvě (ideálně alespoň 15 centimetrů) listy rozloží kolem rostlin. Tím vytvoří jakousi hradbu před slimáky, ochráníte půdu před vysoušením a zároveň do ní dodáte živiny. A kapradinový mulč nejenže ochrání rostliny před zmíněnými slimáky, ale i před dalšími škůdci. Stačí dostatečné množství listů kapradí nasekat na menší kousky a rozsypat je kolem rostlin. Výsledek vás zaručeně překvapí.