Přemýšlíte, jak se zbavit šneků? Kde se jich takové množství bere? Zkuste vysadit obětní rostliny a postavit zábranu.
Zdroje: www.homesandgardens.com, chalupari-zahradkari.cz, www.dumazahrada.cz, prima-receptar.cz
Hlemýžď zahradní je suchozemský plž a je jedním z největších ulitnatých plžů žijících v České republice. Dožívá se zhruba šesti let, v zajetí dokonce až dvanáct.
Šneci mají na hlavě dva páry tykadel. Ty delší, které ční do výšky, jsou oči. Kratší pár je orgánem čichu a hmatu.
Mladý šnek se pyšní krásnou, tmavě hnědou nebo žlutohnědou barvou a čím jsou hlemýždi starší, tím více jsou jejich ulity světlejší.
Šneci jsou v mnoha zemích vítanou pochoutkou
Jsou to jedlíci!
Šneci denně spořádají tolik potravy, kolik sami váží. Pohybují se jen během deště, nebo maximálně den po dešti. Hlemýžď je hermafrodit a páření probíhá dlouhé hodiny, většinou v květnu.
Šneci ale nejsou jen nepřítelem zahrádkářů! V některých zemích je to nesmírná pochoutka, která se připravuje i v těch nejluxusnějších restauracích. Poptávka převyšuje nabídku. V některých částech světa razantně šneků ubylo právě kvůli sběračům. Kdysi se běžně konzumovali i u nás.
Sekret, který šneci vylučují, se používá i v kosmetice.
Stále se chcete hlemýžďů zbavovat?
Pokud vás nic z předchozího nepřesvědčilo, máme pro vás pár tipů, jak jim zabránit, aby vám nespořádali celou zahrádku. Šneci prý dokážou vylézt výš než slimáci!
- Vysaďte kontryhel, orlíček, bergénie, srdcovku nádhernou, náprstník nebo šalvěj. U těchto rostlin se prý nebudou chtít zhluboka nadechovat, protože jim smrdí.
- Sasanka japonská: kvete až koncem srpna do října. Některé kultivary jsou mrazuvzdorné, což je ideální. Nemá ráda sluníčko, potěšíte jí polostínem nebo i na stinném stanovišti, například v blízkosti stromů. I tato rostlina šnekům příliš nevoní.
- Na začátku pěstování, sejte semena do květináčů, skleníku, nebo vyvýšeného záhonu. Vyčkejte, až budou rostlinky silnější, pak je teprve vysaďte na záhon. Je větší pravděpodobnost, že to zvládnou.
- Samosběr je klasický způsob, kterým se lidé přemnožených hlemýžďů zbavují. I já tento způsob používám, protože s ním mám dobré zkušenosti. Na lov vyrazte nejlépe po dešti nebo navečer.
- Bariéra – využít lze třeba skořápky z oříšků i vajec, ostrý štěrk, hrubší písek. Většina takovýchto bariér má velkou nevýhodu, že se při dešti otupí a šnek si vesele leze dál a dál...
Šneci nám na zahradě škodí méně než slimáci a plzáci
- Doporučuje se i vysadit obětní řada rostlin, které šneci neodolají. Patří mezi ně například salát. Narvou se salátem a do druhé řady se už nedostanou.
- Plechovou bariéru si můžete vytvořit i doma. Ohnete plech na jednom konci, druhý zapustíte alespoň 10 cm do země. Ohnutý plech musí trčet ven ze záhonu a musí být ohnutý trochu k zemi. Tyto plechy (hotové) se už dají sehnat i u nás.
- Vazelína je skvělý pomocník pro naše ruce po úmorné práci na zahradě. Ale můžete jí zkusit namáznout okolo záhonu. Šneci klouzavý povrch nemají rádi.
- Měď je ideálním pomocníkem pro zahnání hlemýžďů i plzáků. Při kontaktu s mědí dojte k elektrickému výboji a nepřítel si to velmi rychle rozmyslí. Prodávají se měděné pásky, síťky, plůtky, ale postačí vám i měděný kabel.
- Pravidelně odplevelujte. Šneci mají plevel moc rádi, tak jim tuto nabídku nejlépe ani neumožňujte.
- Zalívejte ráno, půda se přes den vysuší a šneci se na cestu po vysušené půdě večer nevydají.
Já osobně se zbavuji pouze plzáků – sběrem. „Budkaře“, jak šnekům říkám, na zahradě nechávám v klidu žít.