obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak si uplést jednoduchý plůtek z proutí?

Nežli kupovat nový, můžeme plot vytvořit z toho, co zahrada dala – z lískových, olšových a vrbových proutků, z vlků, které zbyly po prořezávkách jabloní a hrušní.

Použili jsme pruty lískové, vrbové, jasanové, olšové. Zkrátka všechny, které jsme sklidili na zahradě a posbírali jako odpad z prořezávek. „Na čarodějnice“ se celé kupy podobného odpadu pálí, je však možné jej využít i jinak.

Ploty z proutí jsou ideální pro přírodní a venkovské zahrady, ale nejen pro ně Ploty z proutí jsou ideální pro přírodní a venkovské zahrady, ale nejen pro ně Zdroj: Jana Bucharová

Postranní větvičky prutů odstraníme pro čistší vzhled, nebo naopak ponecháme a

Na výplet ploru postačí i výhony maliníku Na výplet ploru postačí i výhony maliníku Zdroj: Jana Bucharová

zapleteme do plůtku. S barvami, rozestupy a střídáním proutků si můžeme hrát dle potřeby a libosti, proutky nahoře zastřihnout či ponechat. Plůtek může sloužit i jako opora pro popínavé rostliny, okurky, lichořeřišnici. Podepře i vyšší slunečnice, slézy a další letničky i trvalky, které mají tendenci poléhat. Kolem zeleninové nebo bylinkové zahray vytvoří příjemné zátiší. Díky tomu, že vítr rozdrolí, funguje i přes svou substrilnost jako větrolam.

Na vyšší plot ve výběhu pro slepice, když se prutů již nedostávalo, postačily i suché výhony maliníku. Mají sice kratší životnost, ale dva roky postačí a poté je snadné je nahradit. Zkroucené větve okrasné vrby se hodí k výpletu rozverného „hobitího“ vzhledu.

Plot z výhonů kroucené vrby Plot z výhonů kroucené vrby Zdroj: Jana Bucharová

Kostra a přenosný plůtek

Základ plůtku tvoří střešní latě, starší, při rekonstrukci střechy odstraněné a hřebíků zbavené. Stačilo nátěrem prodloužit jejich životnost. Provrtanými otvory jsme protáhli kovové tyčky, které lze snadno zapíchnout do země. Jednotlivé plotové dílce jsou díky tomu snadno přemístitelné. Pokud nemáme k dispozici latě, základ můžeme vyrobit z větví nebo kmínků, například z probírky příliš hustého jasanového náletu. Na zkoušku jsme takto pár polí připravili.

Kostra plůtku může sestávat ze starých latí nebo z větví a kmínků z náletu Kostra plůtku může sestávat ze starých latí nebo z větví a kmínků z náletu Zdroj: Jana Bucharová

Podobně i kovové tyče lze nahradit jiným materiálem. Kostru plůtku si vyrobíme tak vysokou, jak je třeba – vodorovné latě však musí být nejméně tři, aby výplet držel bez dalšího upevňování. S výpletem mohou pomoci kamarádi i děti - někomu pletení jde, jinému se plete.

Varianty pro každého

Aby se přírodní plot hodil i do formálněji pojaté zahrady, stačilo by pečlivěji vybírat proutky stejné tloušťky a docílit tak uhlazenějšího vzhledu. Ideální jsou k tomuto účelu buď pruty vrbové, nebo lískové - lískové keře obrůstají rovněž velmi ochotně.

Do pletení plůtku se může zapojit každý Do pletení plůtku se může zapojit každý Zdroj: Jana Bucharová

Vrbové proutky se i snadno ujímají, pokud je zapíchneme do země. Plot díky nim obživne a s rostoucími vrbičkami můžeme provádět nejrůznější zapletená kouzla. Zakořeněný plůtek však už nebude možné přesunovat.

Proutěný plůtek snadno zapadne do zahrady i krajiny Proutěný plůtek snadno zapadne do zahrady i krajiny Zdroj: Jana Bucharová

Plůtky lze tvořit i opačně, s hustší svislou kostrou a horizontálním výpletem. Výhodou svislého výpletu u přemístitelných plůtků je, že pruty dotýkající se země zvyšují jeho stabilitu. V případě vodorovného výpletu musí být kostra či postranní tyče v zemi ukotveny opravdu stabilně.

Foto: autorka

Akční letáky