Zdroje: www.prozeny.cz, radimejak.cz, ceskestavby.cz

Skladovat česnek správně zvládne každý

Skladování česneku není nic složitého, ale jako všechno, má to svá pravidla. Díky správnému skladování česnek vydrží celý rok pěkný, neměkne, ani neplesniví. Základem je sklidit jej za pěkného slunného a ideálně i suchého počasí. Česnek, který je vytažený ze země, je ještě velmi pevný až hrubý a jeho slupky lze jen těžko oloupat. Musí se tedy nechat napřed prosušit, aby byl takový, jaký znáte z obchodu.

Jak sušit česnek?

Pokud je to možné, sklizeň česneku provádějte během slunného a suchého dne. Aby byl česnek dobře skladovatelný odstraňte z něj zbytky zeminy a nechejte krátce oschnout na slunci. Česnekovou nať zatím nezkracujte. Právě z nati bude palička ještě čerpat energii při sušení a zachová si silice.

Sklizený česnek svažte do snopků nebo copů a nechejte asi měsíc sušit. Česneky potřebují vzdušné a suché místo, pokud máte jen malé množství česneku, můžete ho rovnou pověsit a nechat zavěšený na větraném místě v domě. Obyčejně se k sušení česneku využívaly stodoly, ale také půdy nebo komory. Tyto prostory jsou vzdušné, suché a stinné, což jsou ideální podmínky pro kvalitní sušení česneku.

Pozor!

Česnek nikdy nesušte na přímém slunci a už vůbec ho nesuště v sušičce! Přesušili byste ho a ztratil by své aroma.

Několik variant skladování česneku po vysušení

Dobře vysušený česnek pak můžete skladovat, jak se vám zlíbí. Vždy je potřeba zbavit česnek posledních zbytků zeminy, kořínků a případně můžete odstranit i první slupku a zakrátit nať.

Jako kytice

Paličáky s tvrdými stopkami lze zkrátit na délku zhruba 20 cm a postavit je do prázdné vázy jako kytici. Nepaličáky s měkkým šustím lze pěkně zaplést do dekorativních copů či věnců, ze kterých budete postupně česnek odstříhávat během roku.

V koších a papírových krabicích

Nebo prostě šustí či stonek zakraťte na několik centimetrů nad paličkou a skladujte v koších, papírových pytlích, síťovkách či bedýnkách. Místo k uskladnění má být podobné tomu k sušení. Česnek vydrží déle na suchém a větraném místě, ideální je pokojová teplota, t.j. 20 - 24°C.

Související články