obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak skladovat dýně, upéct výtečné dýňové plátky a využít dýňová semínka

Dýně nejsou nudnou zeleninou. Kromě toho, že slouží pro výrobu krásných lampionů, jejich zdravou dužinu lze zpracovat skutečně nápaditě.

Pestrá dýňová kuchyně

chutná a zdravá dýně hokkaidó chutná a zdravá dýně hokkaidó Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Existuje celá řada výborných receptů na přípravu dýní, které uchvátí i velké nedůvěřivce, doslova lahůdkou ovšem je krémová dýňová polévka, hitem letošního podzimu je krémová polévka z dýně hokaidó s kokosovým mlékem. Na kostičky pokrájenou dýni jednoduše uvaříme v drůbežím vývaru, rozmixujeme, doplníme kokosovým mlékem a kari kořením.

Připravit lze i omáčku a velmi chutná jsou zapékaná jídla, zeleninové směsi, úchvatný dýňový koláč nebo jen pečené plátky.

Dýňové plátky předčí smažené brambůrky

Příprava pečených plátků je jednoduchá. Dýně pouze rozkrájíme na asi půlcentimetrové plátky, plech lehce potřeme rostlinným olejem, položíme na něj připravené plátky a jemně je posypeme mletým zázvorem. Pečeme je při 150 °C do změknutí, nezapomeneme je občas kontrolovat a otočit a po vyndání z trouby je ještě lehce potřeme sójovou omáčkou. Výsledek předčí chutí i bramborové chipsy, plátky můžeme jíst samotné, nebo si je namáčet do jogurtového, sýrového nebo rajčatového dipu.

Vlastní dýňová semínka

Dýňová semínka jsou bohatá na minerály Dýňová semínka jsou bohatá na minerály Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Z dýní je možné zužitkovat i zralá semínka bohatá na zinek a další prospěšné látky. Musíme je oprat, usušit, lehce nasolit a upéci v troubě stejně jako plátky. Vydrží dlouho a jsou lepší než jakákoliv jiná kupovaná.

Akční letáky