Cibule je nepostradatelnou součástí každé kuchyně a má ji na zahradě většina zahrádkářů. Jak se o ni nejlépe postarat, až bude čas sklizně a jak přesně poznat, že je ten správný čas? Máme pro vás hned několik užitečných tipů, jak tuto skvělou a nepostradatelnou zeleninu nejen správně sklízet, ale i skladovat.

Chcete, aby vám cibule vydržela co nejdéle? Udělejte ještě před sklizní vše podstatné! Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Šikulio zahrada:

Zdroj: Youtube

Kdy je cibule zralá

Jakmile koncem letních prázdnin začne usychat cibuli nať, která naprosto zežloutne a lehne k zemi, je čas cibulovou úrodu sklidit. Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Ideální doba sklizně je v suchém a slunečném počasí.

Nevytahujte cibule zbytečně předčasně. Protože čím více bude vyzrálá, tím déle vydrží skladování v dobré kondici. Pokud je však cibule v zemi déle, než má, je zbytečně vystavená možným škůdcům a chorobám.

Jak cibuli sklízet

Každou cibuli opatrně vytáhněte z půdy. Vzhledem k tomu, že má poměrně mělké kořeny, půjde to většinou snadno. Pokud je půda moc vyschlá a suchá, pomohou vám rycí vidle.

Nať nelikvidujte

Na každé cibuli nechte nať, nikdy ji neodlamujte ani neodřezávejte. Nať totiž pomůže cibuli řádně proschnout. Cibuli očistěte od hlíny a rozložte v jedné vrstvě do nízkých přenosek nebo ošatek.

Kde cibuli skladovat

Pak na cca 3 až 4 týdny umístěte cibuli na suché a vzdušné místo, ideálně na teplou půdu, můžete ji též nechat vysychat na slunci. Zhruba po měsíci je cibule připravená na skladování.

Kde je cibuli nejlépe

Cibuli skladujte na suchém, chladném a dobře větraném místě. Ideální je teplota okolo 5 °C. Stálé proudění čerstvého vzduchu je pro cibuli důležité, aby nedošlo k případnému poškození plísněmi, hnilobou a nežádoucími škůdci. Cibuli lze ponechat v bedýnkách, anebo zavěsit do prostoru. Naše babičky je s oblibou vázaly do copánků.

Pravidelná kontrola

Během zimy cibuli průběžně kontrolujte a odstraňujte poškozené kusy, aby se nemoc dále nerozšířila na okolní zdravé kusy.

Pozor na mrazy

Uskladněná cibule by neměla být nikdy zasažená mrazem. Pokud tedy skladujete zeleninu ve sklepě, nikdy by neměl být přístupný extrémně nízkým teplotám.

Čerstvá nať po celý rok

Pokud patříte mezi milovníky zelené cibulové nati, můžete si z cibule zajistit její stálý a celoroční přísun. Stačí vložit odkrojenou spodní část cibule do vody a zanedlouho se dočkáte nových kořínků. Po dalších pár dnech začnou rašit i nové zelené výhonky. Určitě se vám hodí nejen do všech salátů, pomazánek, těstovin, brambor, ale i polévek či jako posyp na namazaný krajíc chleba.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.bovram.cz, www.pestik.cz