Rakytník je ovocný keř, který se rovná zázraku. Jeho plody jsou totiž doslova nabité vitamíny. Ty jsou zapotřebí právě s nadcházejícím podzimem, v době chřipkových epidemií. Rakytník vám také pomůže pokud máte potíže s extrémně suchou pokožkou nebo vypadáváním vlasů. Jeho bobulky jsou unikátní a léčivé. Řadí se k nejzdravějším druhům ovoce na světě. A užitečné jsou všechny jeho části, nejen šťavnatý vnitřek ovoce. Semena a slupky se používají na výrobu léčivých olejů, listy pak k výrobě čaje. Plody se můžou jíst jen tak, nebo si z nich můžete udělat výtečnou marmeládu.
Jak snadno sklidit plody z trnitých odrůd rakytníku pomocí drátu se můžete podívat na Youtube videu z kanálu My amazing homestead:
Dejte mu vláhu
Pěstování není snadné. Rakytník potřebuje jak samčí, tak samičí sazenice, jelikož je dvoudomý. Nejlepší je ho vysadit do lehké půdy. Miluje světlo, takže se vyhněte stinným místům a bažinatým půdám. Je dobré mulčovat ho kůrou a pilinami.
Pokud budete svůj rakytník dostatečně zavlažovat, budete odměněni vysokou sklizní a šťavnatými, zdravými bobulkami. Až vyraší oranžové plody, odborníci doporučují ořezat jen jednu třetinu. Tak zajistíte, aby vám další rok plodil dál.
Sklízení je náročné
Plody rakytníku dozrávají postupně, podle ranosti půdy. Sklízení se může zdát velmi obtížné, jelikož většina keřů rakytníku má ostré trny. Jsou ale i odrůdy bez trnů, patří mezi ně například Essel či Obří. U velmi trnitých odrůd je nejlepší odstřihovat celé větévky i s plody.
Plody navíc drží na větvích velkou silou. Proto se doporučuje používat nůžky, škrabky, a když nemáte nic jiného, klidně i vidličku nebo drát. Ty vám očesávání plodů značně usnadní. Jak u pěstování, tak u sklízení je nejdůležitější trpělivost. A věřte, že za ty vitamíny a sladkou chuť to stojí.
Neztratí vitamíny
Ideální je plody po sklizení odšťavnit. Ze šťávy můžete vyrobit velmi zdravý sirup. Bobulky také můžete dát zamrazit, aby vám náhodou nepraskly. Jsou měkké, a když je zmáčknete, šťáva vám vyteče. Na rakytníku je skvělé, že ani po tepelné úpravě neztrácí svou chuť a vitamíny.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, izahradkar.cz