Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) roste a kvete na výslunných, sušších loukách, stráních a mezích. Protože jde o pohlednou léčivou rostlinu s pěknými žlutými květy a svěže zelenými listy, vyplatí se ji pěstovat na bylinkové zahrádce, v květinové louce nebo štěrkovém trvalkovém záhonu. Je odolná a nenáročná, stačí jí propustná půda a slunné místo.
Sklizeň třezalky
Seřezáváme nať, nejlépe její svrchní část (20-30 cm), v období květu, což znamená v průběhu téměř celého léta. Pokud chceme třezalku uschovat do zásoby pro přípravu nálevu, je třeba ji důkladně usušit a uchovat na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.
Třezalkový olej na popáleniny
- Třezalkový olej je výborným prostředkem hojící popáleniny (i sluneční), drobné oděrky, údajně pomáhá vyhlazovat i vrásky.
- Připravíme jej luhováním čerstvé nasekané třezalkové nati v oleji lisovaném za studena (slunečnicovém, olivovém, sezamovém, či madlovém).
- Ve skleněné lahvi necháme třezalku zalitou olejem stát na slunci a v teple alespoň tři týdny. Barviva v třezalce obsažená olej zbarví do červena.
Tajemství účinku třezalky
Kvetoucí nať třezalky tečkované obsahuje celé jedno procento (to je vzhledem ke koncetraci a síle silic opravdu hodně) léčivé silice s flavonovým glykosidem hyperosidem. Silice se nacházejí v průsvitných tečkách na listech, po nichž třezalka dostala jméno. Dále se v nati nachází cenný rutin, flavonoid kvercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin (koncentruje se v červených tečkách na jinak žlutých květech), pryskyřice.