Základním principem lunárního zahradničení je fakt, že Měsíc během svého putování ovlivňuje kromě jiného i vegetační cyklus rostlin. V současné době je tento způsob poměrně oblíbený a mnoho spokojených zahrádkářů se příznivými a nepříznivými dny pro výsev, hnojení či sklizeň s oblibou řídí. Při dodržení určitých pravidel sladěných s rytmem přírody lze totiž dosáhnout nejen zdravějších rostlin, ale i větší úrody.
Chcete vidět ukázkový roční pěstební plán? Podívejte se na toto zajímavvé YouTube video na kanálu Zahrada:
Měsíc a jeho 4 lunární fáze
Měsíc ve svém 28denním cyklu prochází kolem Země 4 lunárními fázemi. Ve chvíli, kdy je přesně mezi naší planetou a Sluncem, přichází novoluní a přivrácená strana Měsíce je zcela tmavá. Následně Měsíc začne přibývat a podle svého tvaru písmene D se říká, že dorůstá. Během týdne doroste do první čtvrtiny.
Když Měsíc ujde polovinu své cesty, zjevuje se v podobě úplňku. Pak začne ubývat, má tvar písmene C a tzv. couvá. Nakonec dosáhne poslední čtvrtiny a dostane se opět mezi Zemi a Slunce, kde nastává znovu novoluní a celý cyklus se opakuje.
Když Měsíc roste, vytahuje vodu vzhůru
Stejně jako Měsíc ovlivňuje příliv a odliv moří, působí i na obsah vody, která je obsažená v rostlinách. Jakmile tedy probíhá dorůstající fází, vytahuje rostlinné šťávy vzhůru do listů, květů a plodů, čímž značně podporuje v růstu celou nadzemní část.
Proto je toto období ideální pro výsev a vysazování sazenic. Dostatečně byste se měli postarat i o všechny rostliny, které plodí nad povrchem půdy. Udělejte tedy odběr řízků a tento čas je vhodný i na roubování.
V druhé čtvrtině síla působení narůstá
Se zvyšující se intenzitou měsíčního svitu6 začínají být rostliny silnější a zároveň i odolnější proti případným parazitům a chorobám. Jedná se také o ideální čas ke sklizni, protože plody jsou nejen nejchutnější, ale mají i delší trvanlivost. Stejně tak vám vydrží déle čerstvé v tuto dobu řezané květiny. Působení Měsíce vrcholí během úplňku.
Ubývající Měsíc stahuje vodu
Jakmile začne Měsíc postupně ubývat, voda se z rostlin začne pozvolna stahovat pod půdu směrem ke kořenům, které pak dobře přijímají živiny. Díky tomu sílí celý kořenový systém. V tomto období můžete vysévat, sázet a také se starat o rostliny, které plodí v zemi. I toto období je vhodné pro sklizeň, plody mají lepší vybarvení, chuť i vůni, případně léčivé vlastnosti.
Novoluní je čas odpočinku
Čím více se blíží novoluní, tím je působení Měsíce slabší a mírnější a pro přírodu nastává čas odpočinku. Několik dní před i po tomto období je vhodný čas pro řez stromů, protože čerstvé rány vylučují mnohem méně mízy. V tuto dobu byste měli rostliny také řádně ošetřit před případnými škůdci či chorobami.
Proč se otáčí rostliny za Sluncem?
Rostlinám svědčí ke zdárnému růstu i zdravé dávky slunečních paprsků. Známý fakt, že se otáčejí za Sluncem, je dán přítomností hormonu zvaného auxin. Právě díky němu se buňky v rostlinách začnou pohybovat. Ultrafialové záření účinně stimuluje u rostlin větvení stonku, správný vývin listů, plodů a květů. Pokud je však Slunce moc, je omezena fotosyntéza, urychleno stárnutí rostlinných pletiv a rostlina může být ohrožena.
Zdroje: www.academic.oup.com, www.irozhlas.cz, www.magazinzahrada.cz