Nevhodným zaléváním můžete rajčatům značně uškodit

Umíte správně zalévat rajčata, nebo máte stále mezery ve vzdělání? Nejde o žádné novinky ani rady odborníků. Jistě byste způsoby, jak zalévat rajčata, brzy okoukali a poučili se z vlastních chyb. Rychlejší však je dodržovat několik jednoduchých zásad, jak se zálivkou rajčat nakládat.

Víte, proč mají rajčata zkroucené listy? Může to být i zálivkou. Něco vám o tom poví také autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Zahrada pro radost.

Zdroj: Youtube

Jak zalévat rajčata?

Rajčata zalévejte spíš pomalu a nechte vodu pronikat do hloubky. Z tohoto důvodu se hodí používat kropítko, ale také například kapénkovou závlahu či perforovanou nádobu zanořenou do půdy, kterou shora naplníte a voda z ní bude pomalu prosakovat ke kořenovému systému.

Důvodem, proč chceme zalévat hlubší vrstvy, je především to, že díky tomu bude rajče růst do hloubky. Rostlina bude stabilnější a bude mít možnost čerpat vláhu z vrstev, které neprosychají příliš rychle.

Rajčata nezalévejte během poledních hodin, kdy se voda rychle odpařuje díky rozpálené půdě. Během letních veder se doporučuje brzká ranní nebo naopak až večerní zalévání, a to nejen rajčat, ale veškeré zeleně. Kromě popálení hrozí i zvýšení vzdušné vlhkosti, které svědčí plísním.

Rajčata zalévejte podle toho, jak rychle půda prosychá. Vyzkoušet to můžete pouhým prstem ruky, který strčíte jen pár centimetrů pod povrch. Horní vrstva bývá zpravidla suchá, ale pokud je vlhká dva nebo tři centimetry pod povrchem, o vláhu se obávat nemusíte.

Přiměřená zálivka a zalévání ke kořenům

V žádném případě nezalévejte rajčata na list. Speciálně pro rajčata, ale i mnohé další rostliny, je to absolutně nevhodný způsob, kterým si můžete napáchat značné škody. Listy můžete nejen nechtěně popálit během horkých slunečných dní, ale také si takovým způsobem zalévání můžete přivodit rychlejší nástup plísní a padlí.

Intervaly v zalévání přizpůsobte počasí a vašim podmínkám. Pokud bude mít rostlina málo vody, její růst i plození to zbrzdí. Příliš mnoho vody může vést až k zahnívání, ale později v létě také poškození plodů rajčat.

Příliš mnoho vody naráz může způsobit popraskání, ať už jde o vaše zavlažování nebo vydatný déšť po sušším období, proto se nelze takovým následkům vždy vyvarovat. Se změnami na rajčatech ale počítejte, protože pak je nutné sklidit a zpracovat je co nejrychleji.

Související články

Zdroje: gardendesign.com, thespruce.com