Zavlažování pomáhá především v sušším období.
Zdroj: Kamil Jany / Shutterstock.com

Jak správně zavlažovat a hnojit okrasný trávník?

Jak se starat o okrasný trávník, aby vypadal jako hebký, sytě zelený koberec, který láká k odpočinku i proběhnutí? Pokud trávě vytvoříte optimální podmínky pro zdravý růst, bude odolná i proti chorobám či škůdcům a nevpustí mezi sebe ani plevel.

Rovnoměrný zelený pažit, podobně jako všechny pěstované rostliny, vyžaduje správnou závlahu a dostatečný přísun živin. Vzhledem k jeho často velké ploše je třeba zalévat efektivně, tak aby bylo zavlažování opravdu účinné a nespotřebovalo se při něm zbytečně moc vody. Trávník je dále třeba dostatečně hnojit, protože spolu posečenou trávou je mu stále odebíráno mnoho živin, které musí doplňovat a z půdy je časem částečně vyčerpá.

Jak trávník správně zavlažovat?

V teplých suchých obdobích, kdy je potřeba zálivky vysoká, je vhodné travní porost zalévat ve dvou denních dávkách.

 • První večerní krátkou zálivkou po západu slunce trávník vzpružíme a zároveň osvěžíme vzduch.
 • Druhou intenzivnější dávku dodáme porostu v noci, kdy je chladněji, voda se méně odpařuje a rostliny ji tak mnohem lépe využijí.
 • Ve velmi horkých letních dnech lze zálivkou trávník ochladit i dopoledne, ale nejpozději do desáté hodiny – pozdější zálivka nemá efekt.

Správně provedená závlaha by měla provlhčit půdu pod trávníkem do hloubky 80–120 mm, tedy v místech, kam ještě zasahují kořeny trav.

zavlažování trávníku zavlažování trávníku Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Doporučená denní dávka činí 4–6 l/m2 v závislosti na denní teplotě a množství srážek, ovšem bereme v potaz, na kterých místech voda z porostu mizí rychleji (osvětlená a zastíněná místa, místa s propustnějším podložím).

 

Při zavlažování je potřeba dodržet některé zásady:

 • Půda by neměla být delší dobu ani převlhčená ani přesušená.
 • Zavlažujeme stejnoměrně, aby se nevytvářely kaluže.
 • Intenzita závlahy by měla být nižší než vsakovací schopnost půdy.
 • Na půdách s méně prostupným jílovitým podložím denní závlahu rozdělíme do menších dávek.

Hadice nebo zavlažovací systém?

Na menších plochách si vystačíme s přiměřeně dlouhou klasickou hadicí s hubicí umožňující rozptýlit proud vody do vodní tříště. Ovšem již i na menších plochách se prosazují zavlažovací systémy – od jednoduchých s rozvodem hadicemi a přenosnými zavlažovači až po automatické systémy s podzemními rozvody a výsuvnými zavlažovači řízené elektronikou napojenou na čidla vlhkosti. Jednodušší systémy zvládne instalovat i šikovný laik, když dodrží doporučené zásady pro instalaci.

Pokud jde o zdroje vody, vhodnější než drahá pitná voda z veřejných vodovodů je například vlastní studna a odpovídající čerpadlo. Problematičtější jsou povrchové zdroje (potok, řeka), které kladou větší nároky na filtraci. Měkká dešťová voda svedená z okapů do nádrže je velmi vhodná, ale v době sucha je nutné nádrž doplňovat z jiného zdroje.

traviny traviny Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Výživa pro traviny

K základním prvkům, které trávník, podobně jako jiné rostliny potřebuje ke svému životu, patří zejména uhlík, kyslík, vodík, dusík, fosfor, draslík, hořčík a vápník. Ostatní prvky jsou potřeba jen v menších množstvích. Uhlík a kyslík trávník přijímá ze vzduchu, vodík z vody.  

Hlavní živiny, tedy dusík, fosfor a draslík, by měly být v hnojivu zastoupeny v poměru 6:2:3 až 4.

 • Dusík, který rostliny přijímají většinou ve formě dusičnanů, podporuje odnožování trav, což je velmi důležité pro vzhled i odolnost trávníků vůči zatížení. Přebytek dusíku však způsobuje nadměrný růst, rostlinné tkáně (pletiva) jsou řidší a tedy i přístupnější chorobám, zejména v zimním období.
 • Fosfor částečně brzdí nepříznivé působení dusíku, zvyšuje pružnost listových čepelí a podílí se na obnově kořenového systému.
 • částečně brzdí nepříznivé působení dusíku, zvyšuje pružnost listových čepelí a podílí se na obnově kořenového systému.
 • Draslík zpevňuje pletiva, podílí se na tvorbě cukrů a zvyšuje tak odolnost rostlin proti chorobám, mrazu a suchu. Hořčík je nezbytnou součástí chlorofylu, který nejen dodává trávě typické zbarvení, ale je nezbytný pro fotosyntézu, tedy chemický proces, při kterém rostliny zpracovávají minerální látky na organické sloučeniny.
zelený pažit zelený pažit Zdroj: Archiv ireceptar.cz
 • Vápník a křemík se pak společně podílejí na tvorbě kostry rostliny a zpevňují rostlinná pletiva.
 • Běžné roční dávky fosforu a draslíku dáváme porostu nejlépe během září, kdy jsou vhodné teplotní a vláhové podmínky pro jejich přijetí rostlinami.
 • Dusík aplikujeme během roku v několika dávkách od časného jara do poloviny září. Jednorázová dávka by přitom neměla přesáhnout 5 g/m2 (50 kg/ha). Množství dávek upravujeme podle toho, jak intenzivně trávník sečeme a zatěžujeme.

Akční letáky