Levandule se střihá několikrát do roka. Poprvé na jaře, podruhé v letních měsících a naposledy na podzim, když už její sezóna končí. Řez je pro tenhle kvetoucí polokeř velmi důležitý, protože podporuje jeho růst, tvar, hustotu i květenství. Provádí se už při vysazování mladých rostlin a pak pravidelně v předpokládaných obdobích. Když se budete o levanduli správně starat, vydrží vám i dvacet let!
Pravidla řezu levandule
Nemusíte mít strach, péče o tuhle léčivku vám ruce neutrhne. Stačí, když levanduli vysadíte na slunném stanovišti, dopřejte ji propustnou (ideálně hlinito-písčitou) půdu. A běžnou zálivku. Zásadní je i podzimní řez, který rozhodne, jestli rostlinka bude mrazuvzdorná a přežije i tuhou zimu. Nevíte, jak se zastřiháváním rostlinky začít? Přinášíme malý manuál řezu levandule.
Jarní řez (březen – duben)
Provádí se v době, kdy se levandule po dlouhé zimě začíná probouzet k životu. Spousta nezkušených pěstitelů ale s úkonem váhá. Patříte mezi ně? Pak pro vás máme malý tip. Rozhrňte levanduli. Vidíte na ní drobné pupeny a rašící lístky? Právě je ideální doba na řez! Úkon si načasujte na dobu, kdy už nehrozí ranní mrazíky, abyste rostlinku zbytečně neohrozili. Při stříhání buďte opatrní obzvlášť u starších rostlin, které jsou zespodu už dřevnaté. Pokud byste je střihli příliš hluboko, znamenalo by to pro levanduli možný rozsudek smrti. Proto k „levandulovým veteránům“ přistupujte s něhou a respektem. Zkracujte je maximálně jen o třetinu jejich délky!
Doporučujeme:
Při řezu vždycky ponechte tu část rostliny, která má na sobě pupeny! U mladších kytiček, které ještě nejsou dřevnaté, si můžete dovolit hlubší řez. Ale zase to s ním moc nepřehánějte! Seříznutá rostlinka by měla mít výšku alespoň 8 až 10 centimetrů a na každém stonku minimálně 3 až 4 pupeny. Při řezu nezapomeňte odstranit i všechny zmrzlé a uschlé části. Levanduli se odlehčí a bude krásně kvést.
Letní řez: červenec až srpen
Druhé zkracování přichází v době, kdy levandule kvete. Součástí tohoto rituálu je i řez kytiček do vázy, kdy jsou nejlepší polorozvité květy. Pokud chcete levanduli sušit jako léčivku, počkejte si, až plně rozkvete. V případě, že chcete mít bylinku jen jako okrasu na zahradě, počkejte s řezem do odkvětu.
Doporučujeme:
Pokud se chystáte na řez v době květu levandule, nasměrujte ho na červenec až srpen. Řežte citlivě, pouze kvetoucí stonky. Je totiž možné, že levandule stihne ještě jednou vykvést.
Podzimní řez: Srpen až září
Levanduli před zimou dopřejte hezký kulatý sestřih. Postupujte tak, že odstraníte suché části rostliny a starší větvičky zkrátíte až o 1/3 délky. Z levandulových keříků tvarujte hezké „bochánky“ a zbytečně nezasahujte do dřevnaté části rostliny.
Doporučujeme:
U mladších léčivek si můžete dovolit razantnější zkrácení, ale dbejte na to, aby zbytek rostliny měl výšku 8 až 10 centimetrů.
Jak můžete využít levanduli:
- Na kořenění jídel a dezertů. Je skvělá do těst, sušenek, ale i smetanových krémů.
- Čaj z levandule vám uleví při bolesti hlavy.
- Levandulový cukr vám ochutí a provoní moučníky.
- Z levandulových klasů můžete vytvořit okrasný věnec na dveře.
- Sušené levandulové květy se hodí pro výrobu voňavých sáčků do prádla nebo větší polštářky pro nespavce.
Zdroje: www.ceskestavby.cz, www.abecedazahrady.dama.cz