Kompost můžete založit vlastně všude. Venku to jde jedna dvě, uvitř už je to náročnější. Víte, že vermikompostér si můžete udělat svépomocí? Udělejte si kompost i v bytě!
Zdroje: www.ecmost.cz, www.idnes.cz
Není kompost jako kompost
Založit kompost skutečně není žádná věda a je jen na vás, jak a kde. Zda bude urovnaný a pěkný, schovaný za palisádou ze dřeva nebo paletami.
Podívejte, jak prozaicky mluví o své kompostové hromádce autorka videa z YouTube kanálu Napanee, Ontario:
Jak založit kompost v bytě
Jenže v okamžiku, kdy je málo prostoru, máme malou zahrádku, předzahrádku, balkon anebo vůbec nic takového, pak je nutné nějak se k problému postavit. Právě v tomto okamžiku se začínají nabízet různá průmyslová řešení. Jde o kompostéry, které někdo již chytře navrhnul a vyrobil, tak aby kompost zaujímal co nejméně místa.
Vermikompostér vypadá pěkně a pomocí žížal vyrobí skvělý kompost.
Tyto kompostéry jsou nejen funkční, ale často i docela pěkné, neboť autor pochopil, že co je součástí interiéru, musí zdobit. Řeč je o vermikompostérech, které využívají žížal. Nestačí tedy jen pořídit vermikompostér samotný, ale také zajistit správný druh žížal, které budou organické zbytky z kuchyně konzumovat.
Výhodou vermikompostéru není jen fakt, že zabírá málo místa a může být v kuchyni, na chodbě nebo jinde v bytě. Druhým neméně zajímavým důvodem k pořízení vermikompostéru je také to, že konečný produkt je nesmírně kvalitní hnojivo, dokonce i lepší než běžný kompost zahradní.
Vermikompostér je určen ke kompostování zbytků potravin v domácnosti.
Jak vyrobit vermikompostér svépomocí?
Vermikompostérů prefabrikovaných je několik druhů a některé jsou i docela pěkné. Pokud však zastáváte názor, že design je až na druhém místě a na sebe postavené plastové kyblíky vás neurážejí, pak se s chutí vrhněte na výrobu domácího vermikompostéru.
Velmi pěkně projekt zpracovalo sdružení „Envic“ na svém YouTube kanálu, kde pro vás publikovalo video s názvem PIJU KAFE PRO ŽÍŽALY – Jak si vyrobit vermikompostér:
Co do vermikompostéru nepatří
Není co dodat. Snad už jen, že do vermikompostéru se smějí vyhazovat jen organické odpadky z kuchyně, kromě masa, citrusů a mléčných výrobků a tučných potravin. Vermikompostér také musíte osídlit žížalami druhu žížala hnojní, žížala kalifornská či evropská dešťovka.
Kompost je důležitou výživou pro rostliny. Jednou z metod je vermikompostování, které spoléhá na žížaly.
Základem vermikompostéru by měla být tráva, listí, rašelina či kokosová drť. Lze ale také použít na kousky roztrhaný papír, který smáčíte troškou vody a vypustíte do něj žížalí osádku.