Umístění zahrady ve svažitém terénu vůbec není problém. Naopak. Nabízí majiteli zajímavým a tvůrčím způsobem se se svahem vyrovnat. Zpravidla vzniknou hezké zahradní terasy ze skládaných přírodních kamenů, které – nejsou-li spojeny betonem – mohou být vyplněny skalničkami.

Jednu z možností, jak vyrobit ve svahu přírodní schodiště z kulatiny, ukazuje toto video:

Zdroj: Youtube

Než se do stavby schodů v zahradě pustíte, je třeba si uvědomit, že netvoříte dílo na jedno léto. Vámi zhotovené zahradní schody mají sloužit celé následující roky, budou vystaveny povětrnostním vlivům, změnám teplot, mrazu, sněhu, dešti i prudkému slunci. Proto je tak důležité přemýšlet o materiálech, z jakých schody vytvoříte.

Beton, nebo přírodní materiál?

Dnes se už běžně dají sehnat betonové tvárnice a bloky různých tvarů a barev, ze kterých lze vcelku snadno postavit zahradní zídky a schodiště. Pro tyto betonové prefabrikáty ani není nutné vytvářet speciální betonová lože, stačí kvalitně připravit zhutnělý štěrkopískový podklad. Přesto se do zahrad hodí spíše materiály přírodní: přírodní kámen, „placáky“, dřevo, dlažební kostky nebo žulové obrubníky.

Jak na to?

Je samozřejmě možné pokládat kameny přímo na svah upravený a srovnaný jen krompáčem a lopatou, mějte však na paměti působení vody a mrazu. Zmrzlá voda mrazem zvětšuje svůj objem (vzpomeňte, co udělá zamrzlá vody se skleněnou lahví) a pokud dlažba schodů neleží na přiměřeně propustném povrchu, mráz s ní „hýbe“.

Podloží

Připravte si proto raději hlubší výkop, který vyplníte hrubším štěrkem nebo drobným kamením. I zde platí, že každý kus základového kamene byste měli položit tak, aby svým nejšpičatějším koncem směřoval do půdy. Až s ní bude mráz pracovat, kámen se do půdy bude vrývat, jeho pohyb směrem vzhůru nebude výrazný a vaše schody se budou „hýbat“ jen minimálně.

S přípravou podloží si dejte práci. Na jeho kvalitě bude záviset délka „života“ vašich zahradních schodů.

Palisádové nebo klasické?

V zásadě můžete zvolit jednu ze dvou variant. Buďto se rozhodnete pro schody palisádové, nebo výstavbu klasických schodnic. U obou variant však počítejte s přibližně stejnými rozměry. Výška schodu by měla být pohodlných 17 – 20 cm, šířka (hloubka) nášlapové plochy nejméně 30 - 35 cm. Jde nejen o budoucí pohodlnou chůzi, jde také o bezpečnost.

Budování schodů

Pokud se rozhodnete pro palisádové schody, stavíte fakticky pouze jejich budoucí čelo, prostor mezi nimi vyplníte a vyrovnáte pískem nebo štěrkem.

Pokud se rozhodnete pro schody klasické, musíte nejprve vybudovat stabilní a robustní čelo schodů, na které budete klást zvolený materiál – placáky, dřevo nebo dlaždice.

Jak čela schodů, tak položení nášlapových ploch je třeba udělat pečlivě. Budete pracovat s přírodními materiály, které nemají optimální tvary. To je na nich sice krásné, ale při práci si s takovým materiálem musíte „pohrát“. K vyplňování vzniklých mezer a prostorů vám pomůže drobný kámen nebo písek. Každopádně se celá schodnice nesmí hýbat, musí být stabilní.

Pokud si dáte záležet a stavbu schodů si skutečně dobře promyslíte, zvolíte nejvhodnější materiál, který bude ladit s charakterem vaší zahrady a okolí třeba dosázíte pestrobarevnými skalničkami a květinami, vytvoříte krásný estetický kus zahrady, na který budete opravdu pyšní.

Související články

Zdroje informací: www.youtube.com, www.zahradkarskaporadna.cz