Slyšeli jste už o bezorbovém způsobu pěstování zeleniny? V současném světě všech velkopěstitelů zeleniny je doslova hitem a stává se inspirací i pro mnohé zahrádkáře. Co a jak tedy udělat, abyste měli na zahradě plodné záhony i bez úporného rytí? 

Jak na pěstování zeleniny bez rytí podle odborníka? Podívejte se na toto YouTube video kanálu Plodná zahrada:

Zdroj: Youtube

Pěstování bez rytí bylo běžné

Způsob přírodního zahradničení, který se obejde bez rytí, je vlastně běžný už od pradávna. Metodu opět zpopularizoval japonský filozof a ekologický aktivista Masanobu Fukuoka. Celý svůj život zasvětil zkoumání vhodného systému práce na záhonech bez jejího narušování například rytím. Patří mezi zastánce přírodního farmaření, a proto na první místo staví a zohledňuje mechanismy běžně fungující v přírodě. Jeho výsledky stále rozvíjejí další farmáři a dá se říct, že se i v současné době opět stává bezorbové zemědělství aktuální péčí o půdu.

Jaké jsou výhody?

Pokud se rozhodnete vytvořit záhony přírodní cestou, a tedy bez rytí, předejdete mnoha možným nepříjemnostem. Týká se to například půdní eroze, nižší náročnosti zeminy na dusíkatá hnojiva, a tedy celkově ekologičtější způsob práce s výrazným šetření energií a vody. Půda si díky bezorbovému přístupu udrží přirozené prostředí, které je při hloubkovém obdělávání narušeno.

Australané prokázali úspěšnost

V minulém roce se stala velkým propagátorem bezorbových technik Austrálie, která se tímto způsobem stará o 67 % své celkové zemědělské půdy. Jejich 30leté zkušenosti potvrdily nejen prospěšnost pěstování, ale i jako možnost udržitelnosti pěstování bez zbytečného užívání hnojiv a narušování půdy.

Na umístění záleží

Nejprve si rozmyslete, co budete chtít na záhoně pěstovat, a dle požadavků zvolené plodiny se rozhodněte, kam záhon umístíte. Obecně je vždy ideální lokalita s dostatečnou dávkou slunce nebo polostín. Možná díky tomu plnohodnotně využijete zbytečný kus trávníku, nebo místo zarostlé kopřivami či jiným nežádoucím plevelem. Stačí, když zvolené místo posečete a shrabete.

Začněte fólií

Pokud nechcete záhon využít okamžitě, vyplatí se na vybrané místo rozložit nepropustnou černou folii. Během roku plevel téměř zahubí. Tento krok však můžete naprosto vynechat.

Využijte karton

Díky metodě bez rytí také prakticky zužitkujete starý karton. Bude zabraňovat prorůstání plevele. Počítejte s tím, že množství kartonu závisí na vámi požadované velikosti záhonů. Vždy jsou lepší kartony pevnější, mají delší dobu rozkladu a pěstovaná plodina je tak uchráněna před nežádoucím plevelem mnohem déle. Pokud máte jen kartony tenčí, použijte je ve více vrstvách. Díky tomu, že zpravidla obsahují jen organické materiály, v průběhu času se v záhonu rozloží. Jejich výhodou je i to, že jsou lepené přírodními škroby, které rostlinám prospívají.

Následuje vrstva zeminy

Jako další vrstvu použijete adekvátní „zeminu“. Vhodný je například kompost, travní drny nebo přebytečná hlína z výkopů. Můžete využít vlastně čehokoliv, co bude dostatečným způsobem simulovat funkci vhodného substrátu. Celková vrstva by měla tvořit 20 až 30 cm. Následně ji lehce udusejte, osázejte a zalijte.

Související články

Zdroje: www.blizekprirode.cz, www.permakulturnioaza.cz, www.otevrenazahrada.cz