obrázek z archivu ireceptar.cz

Jak udržet gerbery ve váze co nejdéle krásné?

Květy gerber patří k nejkrásnějším a nejžádanějším řezaným květinám. Jejich velké, sametové úbory sytých barev přinášejí potěšení pro oči a dobrou náladu. Rádi bychom je proto uchovali co nejdéle svěží – jak toho docílit?

Gerbery pěstované v nádobách nás mohou těšit po mnoho let. Jejich řezané květy jsou skvostné i ve váze, ale doba jejich krásy je značně omezená. Pro trvanlivost květů je kromě správného seříznutí a napájení zásadní i jejich původ. U většiny dovážených květin bohužel obvykle nelze čekat dlouhou životnost, ani když jim poskytneme vše potřebné.

Gerbery se prodávají v mnoha pastelových barvách.Gerbery se prodávají v mnoha pastelových barvách.Autor: Archiv ireceptar.cz

Nejtrvanlivější jsou vyzrálé květy

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Vyzrálý květ poznáme podle toho, že má dostatečně pevný stonek, který se neohýbá a samotné květenství je rozvinuté a vybarvené. Jednoduché úbory by měly mít již zralé prašníky.

Květy dovážené nejčastěji z Holandska jsou pěstované v podmínkách optimálních pro rychlost růstu květů, ne však pro jejich vyzrávání. Mají velké buňky a řídká pletiva. Proto se snadno ohýbají a není možné je udržet ve vzpřímené poloze bez vydrátování. Navíc jsou po sklizni skladované v chladírnách, což výrazně snižuje jejich trvanlivost. Ve váze pak často vydrží pouze několik dnů.

Pokud chceme květy ve váze udržet co nejdéle svěží a krásné, měli bychom je kupovat čerstvé. To se nám podaří spíše u českých pěstitelů, kteří rostliny pěstují v podmínkách, které zaručí vyzrávání květů. Gerbery by se totiž měly sklízet až v plně vyvinutém stadiu, ne ve stadiu poupat jako u mnohých jiných květin. 

Trik floristů: rozštěpení stonku

V prostředí s teplotami kolem 20 ºC vydrží kvalitní gerbery ve váze 10-20 dní (někdy i déle), za vyšších teplot průměrně 12 dnů. Životnost květů je také závislá na odrůdě.

  • Před naaranžováním do vázy je důležité stonky rozříznout do rozštěpu.
  • Vody nalijeme jen menší množství (aby bylo ponořeno asi 2–5 cm stonku), pravidelně ji měníme při prvních náznacích zakalení.
  • Do vody můžeme přidávat odpovídající množství, tedy malou špetku, výživy pro řezané květiny.
  • Pokud zhnědnou konce stonků, seřízneme je a opět rozřízneme do rozštěpu.

Jak sklízet vlastní gerbery?

Pokud na záhonech pěstujeme vlastní gerbery určené k řezu, vyčkáme rovněž, až budou květy plně vyzrálé. Pak bychom je měli sklízet zásadně vylamováním, nikdy ne řezem, protože zbytky květních stonků, které na rostlině zůstanou, zahnívají a hniloba pak může zničit celou rostlinu.

Akční letáky