Spousta dobrého jídla a pití, uvolněná atmosféra, pohoda a relaxace. To si z vaší slavnosti budou pamatovat hosté. Při správné přípravě na garden party si ji užijete jako hostitel a nepadnete vyčerpáním hned, jak se za návštěvou zavřou dveře.

Několik dní předem

Ať už děláte malou rodinnou oslavu nebo zvete kamarády i široké příbuzenstvo na velkou párty, jedno je jasné. Hostitel či hostitelka budou mít s organizací celé akce hodně práce. Vše, co si připravíte dostatečně dopředu vám ohromně ulehčí práci. Začněte s definitivním seznamem hostů, bez toho se dál nehnete.

Promyslete, co budete na večírku podávat. Jídla nakombinujte tak, aby chutnala dospělým i dětem, na své si přišli masožravci i vegetariáni. Sestavte si nákupní seznam, kde zohledníte počet hostů a obstarejte vše potřebné. Nezapomeňte na výzdobu, zvažte i pořízení plastového či papírového nádobí. Pro večerní osvětlení poslouží louče nebo zahradní svíčky, pokud máte dostatek času, vyrobte závěsná svítidla ze zavařovacích sklenic. Úžasně budou působit i závěsné lampiony.

Na zahradě pohodlně

Zavčasu zvažte i zázemí, které vaše zahrada hostům poskytne. Mají si kam sednout? Budete shánět zahradní nábytek navíc nebo máte po ruce několik záložních piknikových dek? Je k dispozici slunečník, případně posezení ve stínu? A pokud se počasí pokazí, budou se mít hosté kam schovat? V ideálním případě je na vaší zahradě altán nebo zastřešená pergola, jinak se dají zapůjčit zahradní stany všech možných velikostí. Pro zahřátí mějte v záloze několik dek, aby se zimomřivý hosté mohli večer zabalit. Jestliže budou na párty i děti, rodičům se hodně zavděčíte, pokud vybudujete hrací koutek, kde se malí návštěvníci zabaví. Pokazit oslavu dokáží obtížní komáři a otravné vosy, nachystejte UV lampy nebo octové lapače a nedejte jim šanci.

Zítra to vypukne

Den předem si udělejte co nejvíc práce. Upečte koláče, umíchejte pomazánky, naložte maso. Jídelníček vylaďte na letní notu, zapomeňte na majonézové saláty či krémové dorty, přednost dejte ovoci, zeleninovým špízům a lehkým pomazánkám. Budete podávat koktejly a míchané nápoje? Připravte alkoholické i nealko nápoje, dejte do mrazáku zmrazit dostatečné množství ledu. Do ledových kostek zamrazte bylinky nebo ovoce a vytvořte tak jedinečné ozdoby pro nápoje. Nachystejte nádobí, poskládejte ubrousky, připravte vše potřebné ke grilování. Myslete i na hygienu, neztratí se vlhčené i obyčejné ubrousky k čištění rukou.

V den oslavy

Pár hodin před oslavou dolaďte výzdobu. Stromy ozdobte balónky, lampióny nebo vlaječkami. Na stoly dejte ubrusy, zatížit je můžete kameny nebo třeba ovocnou mísou, případně stáhněte ubrus kolem noh ozdobnou stuhou. Naaranžujte květinovou výzdobu, doplnit ji může i ovoce a zelenina. Vynoste všechno nádobí a připravte chlazené nápoje. Šikovným pomocníkem pro letní osvěžení jsou plastové džbány s chladící vložkou. Do ní nasypete led a ten udrží pití studené, aniž by se led rozpouštěl a ředil nápoj. Pokud jste byli pečliví při přípravě celé oslavy, vše poběží jako po másle. A jestli se náhodou něco pokazí, vaši hosté vám to jistě odpustí, případně problém pomohou vyřešit. Ostatně párty je tu pro všechny, užít by si ji měl i hostitel.