Mezi drobnými pěstiteli se někdy mylně traduje názor, že se fungicidy, insekticidy či herbicidy mohou aplikovat kropicí konví. Ovšem výsledkem takového zásahu může být nulová účinnost přípravků nebo naopak poškozené rostliny.

Pryč je doba, kdy se prodával jediný typ postřikovače s kovovou nádrží, který po naplnění několika málo litry postřiku nezvedl ani statný muž a i k jeho natlakování bylo zapotřebí pořádné fyzičky. Výběr postřikovačů je dnes široký a s celou škálou velice šikovných doplňků.

Malý postřikovač pro malé zahrádky

Na malé zahrádky nebo balkony postačí ruční postřikovač s objemem nádrže 1 nebo 2 litry.

  • Robustní pumpa dosáhne potřebného pracovního tlaku již po několika zdvizích.
  • Nastavitelná tryska usnadňuje postřikování i obtížně přístupných míst – například spodních stran listů. Tryska je nastavitelná od ostrého paprsku až po nejjemnější mlhu.
  • Pro delší dosah je možné přidat teleskopickou trubku.

Větší postřikovač na vozíku šetří záda

Pro běžnou zahrádku je vhodný postřikovač o objemu nádrže 5 až 11 litrů. Postřikovače této kategorie mají pumpu s objemem 480 cm3, která vytvoří velice rychle tlak až 3 bary.

Důležité je široké hrdlo pro snadné čistění a zajímavé příslušenství:

  • S teleskopickou tyčí o délce 230 cm lehce dosáhneme i do vysokých korun stromů.
  • Zajímavé je i ohebné prodloužení postřikovací trubky pro přesměrování proudu až o 180°.

Pokud nechceme tahat postřikovač na rameni, vyplatí se doplnit jej jednoduchým vozíkem, připevněným ke dnu. Přemisťování po zahradě je pak bez námahy.

Snadno přenosný postřikovač jako batoh

Na rozsáhlejším pozemku bude praktičtější, když použijeme zádový postřikovač s nádrží o objemu 15 litrů. Tlaku až 6 barů dosáhneme s minimální námahou použitím boční páky, kterou lze připevnit z pravé i levé strany, podle toho, zda jej obsluhuje pravák či levák.

  • Ohebnou, nerozbitnou trubku lze doplnit o manometr s možností přesného dodržování požadovaného tlaku.
  • Vypolstrované popruhy umožní pohodlné nesení postřikovače na zádech.
  • Pro plošnou aplikaci postřiků nebo hnojení kapalnou výživou se vyplatí připojení lehkého nosníku se záběrem 120 centimetrů, osazeného čtyřmi tryskami.

Komfortní motorový postřikovač

Králem je postřikovač motorový. Pro majitele velkých pozemků a starší uživatele je takový postřikovač přímo nutností. Je to komfortní a lehké zařízení, vážící bez náplně jen 9,5 kg, s nádrží pro 25 litrů postřiku.

Motor se lehce nastartuje i dvěma prsty a má velmi malou spotřebu benzinu: 0,5 l/hod. Pístové čerpadlo umožňuje postřik při tlaku až 25 barů s možností plynulé regulace průtoku kapaliny až 7 l/min.

Tvar trysky vybírejte podle použití postřikovače

Při aplikaci herbicidů, především mezi řádky, hrozí nežádoucí zasažení porostu. Tomu lehce předejdeme, když použijeme kryt postřiku, který zabraňuje úletu jemných kapiček a ohraničuje přesně ošetřovanou oblast. Lze jej nasadit u všech typů postřikovačů.

  • Nejrozšířenější jsou trysky štěrbinové. Jejich použití je nejuniverzálnější. Výstupní otvor má tvar štěrbiny, vytékající kapalina vytváří ploché vějíře. Úhel rozptylu se u těchto trysek pohybuje v rozsahu 65–120°.
  • Velice jemné mlhy lze dosáhnout u trysek vířivých. Výstřikový obrazec má tvar dutého kuželu a uplatní se především při aplikaci fungicidů a insekticidů.
  • Naopak u herbicidů a kapalných hnojiv se vyplatí tryska nárazová. Kapalina přiváděná středovým kanálkem naráží na výřez v těle trysky, tříští se na poměrně velké kapky a vytváří obrazec v podobě širokoúhlého vějíře.