Plastový nábytek je na zahradě značně praktickou záležitostí. Časem však přichází o svůj glanc, často zažloutne, anebo trpí nánosy zažrané špíny. Naštěstí však můžete využít metody, které vám pomohou vrátit jeho původní podobu, a to i bez agresivní chemie.

Chcete znát zajímavé tipy, jak vyčistit plastový nábytek? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Lenka Blahutová:

Zdroj: Youtube

Pozor na poškození

Faktem je, že ne všechny plasty jsou stálé a u některých mohou díky jejich složení a složení chemického čistidla dojít k reakci, která může vyvolat nenávratné poškození plastu jako například rozleptání. Pokud se chcete podobným situacím vyhnout, vsaďte raději na ingredience, které máte dozajista doma a váš zahradní nábytek nijak nepoškodí.

Tekuté mýdlo

Výborným a účinným prostředkem je obyčejné přírodní tekuté mýdlo na ruce. Smíchejte ho s teplou vodou v poměru 1:1 a namočte v něm hadřík nebo čistící houbičku. Po vyždímání s ním pečlivě omyjte zašpiněný a zažloutlý plastový nábytek, dokud všechny nečistoty a skvrny nezmizí. Nakonec nábytek opláchněte čistou vodou a osušte ho suchým hadříkem.

Jedlá soda

K renovaci zahradního nábytku můžete použít i oblíbenou jedlou sodu. Stačí, když smícháte 1 šálek sody se ¼ šálku vody. Vznikne účinná čistící hladká pasta. Naneste ji na hadřík, houbičku nebo kartáč a zahradní nábytek náležitě vyčistěte. Pak jednotlivé kusy opláchněte a nechte řádně uschnout.

Octová voda

Výborným prostředkem na čištění nábytku je i octová voda. Smíchejte ocet i vodu v poměru 1:1 a s roztokem pracujte jako v předešlém případě. Pokud máte citlivou pokožku, používejte ochranné rukavice.

Citronová šťáva

V případě, že chcete plastový zahradní nábytek dokonale „vybělit“, ideální je k tomu šťáva z čerstvého citronu. Rozkrojte si citrus na dvě poloviny a potírejte zažloutlá místa rozkrojenou stranou. Místa dočistěte čistou houbičkou a opláchněte.

Peroxid vodíku

Stejně tak můžete sáhnout do domácí lékárničky pro peroxid vodíku. Je to skvělý žrout zažloutlých skvrn. Naneste ho trochu na čistý měkký hadřík a vyčistěte inkriminovaná místa na nábytku. Nakonec je opláchněte vodou Pokud je špína zažraná, několikrát postup zopakuje.

Technický alkohol

Velice dobře se plast čistí i technickým alkoholem, který však musí obsahovat alespoň 80 % alkoholu. S lehčím zažloutnutím si hravě poradí i konzumní líh, nebo 70 % vodka. Opět naneste zvolené čistidlo na hadřík, zlikvidujte nečistoty, a nakonec jednotlivé kusy opláchněte čistou vodou.

Na co dát pozor u plastového nábytku

U plastového nábytku je důležité dávat pozor na několik klíčových aspektů, aby dlouho vydržel a zachoval si svůj vzhled. Především byste měli dbát na ochranu nábytku před přímým slunečním zářením, které může způsobit vyblednutí barev a ztrátu pevnosti materiálu, což může vést k jeho křehnutí a lámání. Plastový nábytek je také citlivý na extrémní teploty, proto se vyhněte jeho ponechávání venku v mrazu, kde by mohlo dojít k jeho poškození. Dále se vyplatí dávat pozor na ostré předměty, které mohou povrch plastu snadno poškrábat. Pravidelná údržba, jako je čištění jemnými čisticími prostředky a uchovávání nábytku v krytých prostorách mimo sezónu, vám pomůže prodloužit životnost plastového nábytku a udržet jeho estetický vzhled.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.prozeny.cz, www.byldimechytre.cz