Zahrada plná nádherných různobarevných květů a lahodného ovoce a zeleniny je snem každého zahrádkáře. Ovšem než se z nevzhledné plochy vytvoří přírodní oáza klidu, chce to trpělivost, čas i peníze. Což může začínající zahradníky od tohoto krásného koníčka odradit. Přitom stačí dodržovat pár osvědčených postupů, tipů a triků a nejenže vás zelená oáza nemusí stát majlant a bude dobře vypadat, ale dokonce si můžete díky ní i pár korun vydělat.

Učte se a zvolte správně účel

Asi nejzákladnější radou, která vám ušetří spoustu peněz, je promyslet si, pro koho zahradu chcete vytvořit. Jinak bude vypadat zahrada určená pro relax s dětmi a čtyřnohými mazlíčky a jinak bude vypadat malá verze botanické zahrady. Co se vždy hodí, je samostudium a vzdělávání se, i když se jedná pouze o koníček. Proč?

Podívejte se v tomto videu z YouTube kanálu Zahrada pro radost:

Zdroj: Youtube

Za prvé, nebudete tolik tápat a vyhnete se kupování například zbytečných materiálů, náčiní, ale třeba i rostlin, které by pro vaši zahradu nebyly vhodné.

Pěstujte od semínka

Pěstování ze semen vyjde rozhodně levněji, než koupě již vzrostlých sazenic. Vypěstujte si z nich vlastní silné sazeničky a s nimi pak můžete na zahradě kouzlit.

Jděte na to od lesa

Skvělým způsobem, jak zvelebit zahradu, je - mít přání. Přejte si třeba konkrétní rostlinky k narozeninám nebo k Vánocům. Není nutné za každou cenu dostávat řezané květiny, jejichž ceny nejsou zrovna nízké. Nechte se obdarovat rostlinami v květináči a najděte jim pak na zahradě vhodné místo. Svými výpěstky ze své zahrady můžete také obdarovávat jiné. Sklenička domácí marmelády nebo sazenička nádherné rostliny jistě potěší a vy ušetříte za drahý dárek.

Recyklujte

Recyklace je v dnešní době velké téma. Hodí se i pro zahradu, kde můžete využít některé věci, jež byste jinak vyhodili do kontejneru. Staré cihly na zídku, velké kameny ze záhonu na dobudování skalky, vědro jako květináč. Recyklace souvisí i s dalším nápadem - hnojením. Pokud máte kamna na dřevo nebo pelety, popel nevyhazujte, ale prohnojte jím záhon. Stejně tak využívejte zbytky z kuchyně a odpad ze zahrady na kompost. Skořápky od vajec vám mohou posloužit jako mini květináče pro pěstování sazenic a drcené vaječné skořápky jsou také cenné hnojivo.

Využijte i plevel

Některé rostliny, přestože jsou považovány za plevel, zahradě prospívají. Například jetel nebo fialka motýlkovitá. Fialku si můžete nasbírat a konzumovat například v salátech, jetel se hodí na zahradě ponechat, protože skvěle fixuje dusík. Tím prospívá trávníku a hnojí jej přírodně. Než se tedy pustíte do boje s plevelem, zjistěte si, co vám na zahradě roste a zda byliny nemůžete využít.

Omlazujte

Staré věci nepatří nutně do odpadkového koše. Pokud začínáte na staré zahradě, není dobré ji srovnat se zemí a začínat na zelené louce. Podívejte se nejprve na skryté poklady. Některé keře a stromy půjdou omladit, některé prvky zase využít jinak.

Přebytky ze zahrady prodejte

Máte-li skvělé výnosy, ale nestíháte úrodu zpracovat, přebytky prodejte. Po ovoci a zelenině v bio kvalitě je stále větší poptávka. Máte-li slepice a přebytek vajec, nenechte je zkazit - na trh s nimi.

Přiložte ruku k dílu

Spoustu peněz ušetříte, když si věci budete vyrábět sami. Řeč je třeba o vyvýšených záhonech. Komponenty na ně seženete levně a kompletaci zvládnete také. Budete mít dobrý pocit z vykonané práce, něco ušetříte a budete se pohybovat na čerstvém vzduchu. Pokud budete pořizovat vybavení na záhony a květináče (ne ty okrasné), hleďte především na funkčnost a praktičnost. Keramika sice vypadá krásně, ale bývá příliš robustní a těžká, obvykle je i zbytečně drahá.

Pěstujte více plodin najednou

Při výsadbě zkuste hned několik různých plodin. Nesoustřeďte se například jen na jablka, nebo hrušky. Jeden rok se nemusí dařit jedné plodině ale jiné ano, druhý rok naopak. Tak si zajistíte alespoň nějakou úrodu každý rok.

Zalévejte správně

Ušetřete i na vodě. Nejenže každá rostlina potřebuje jiný přísun vláhy, podstatné je zavlažovat ve správný čas. Nejlepší je podvečer, kdy se v horkých dnech voda ihned neodpaří a rostliny ji lépe absorbují. Využívejte přírodní zdroje. Pořiďte si nádoby na dešťovou vodu a zachytávejte ji. Pak ji můžete na své zahradě skvěle využít.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, cestakbydleni.cz, www.nasezahrada.com