Hraboš polní neboli Microtus arvalis se řadí mezi největší škůdce v zemědělství a vždy se po pár letech opět nekontrolovatelně přemnoží. Na zahradě vám může udělat také pěknou spoušť, okusuje vše, na co narazí. Nejčastěji zeleninu, kůru i kořeny stromků, a kromě toho také likviduje kvalitní trávníky. Proto je dobré vědět, jak se jejich nebezpečným útokům bránit a nejlépe jim i předcházet.
Jak efektivně na hlodavce? Podívejte se na YouTube video na kanálu Protect Garden CZ:
Jak hraboše poznáte
Hraboš je velký zhruba 10 cm, má v porovnání s myší krátký ocas, také menší uši, které jsou z větší části schované v srsti. Čumák má oblejší tvar. Barva srsti bývá podobná jako u myší, tedy v odstínech od šedivé až po rezavou. Pokud se hraboši objeví na vaší zahradě, uvidíte po pozemku nevzhledné díry o průměru asi 3 až 4 cm. Mezi nimi si vykusuje cestičky v trávě.
Prevence na prvním místě
Nejlepší je samozřejmě výskytu hrabošů předcházet, aby se k vám nenastěhovali. Pravidelně proto kontrolujte stav kompostu, kde se mu líbí ze všeho nejvíc. Vzhledem k tomu, že si však v kompostu často dělají líheň i užovky, příroda se o likvidaci hrabošů postará za vás. Pravidelně ze zahrady odstraňujte také zbytky výpěstků. Spadané ovoce a jiné plody fungují na hraboše jako magnet.
Sekejte pravidelně trávu
Tráva je pro hraboše obrovská pochoutka, na které si rádi pochutnávají. Pokud ji budete pravidelně sekat, připravíte je o pravidelný přísun potravy. Neopomeňte ani zarostlé kouty, kde hraboši také rádi přebývají. Posekanou trávu odneste ihned na kompost.
Odpuzovače z PET lahve
Hraboši jsou velmi citliví na zvuky a hluk. Proto si vyrobte jednoduché odpuzovače z PET lahví, které budou v jejich podzemních chodbičkách narušovat jejich klid a bezpečí. Budete potřebovat 4 prázdné PET lahve, u nichž nejprve odřízněte dno. Pak každé z nich nalepte tavnou pistolí jako křidélka další lahev, do které vyříznete otvor maličko větší, než je drát. Umístěte ji na pevný drát a zapíchněte zhruba 20 cm hluboko. Každý vítr láhev roztočí a třením o drát bude vydávat nepříjemné plašící zvuky, které se budou přenášet do země. Hraboši se zpravidla na neklidná místa nevracejí.
Odpuzující rostliny
Vyzkoušet můžete i osvědčenou metodu našich babiček. Pohazovaly proti hrabošům po zahradě snítky máty nebo vysadily v různých místech vždy několik afrikánů. Hraboši totiž nesnášejí rostliny se silným aroma. Využít lze i pryšec nebo česnek.
Hrnec a tma
Jako další past můžete použít i hrnec. Vložte do něj pastičku a položte ho dnem vzhůru těsně ke vchodu do díry. Hraboše láká nejen teplo, které se pod hrncem drží, ale i tma a případná návnada.
Zdroje: www.ceskestavby.cz