obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vypěstovat datlovník z pecky?

Do květináče stačí zapíchnout pecku datle, o které není v povánoční době nouze. Při správné teplotě a vlhkosti vzejde skoro každá. Za dva roky z ní vypěstujete datlovník vysoký přes půl metru.

semenáček datlovníku kanárského semenáček datlovníku kanárského Zdroj: Shutterstock.com / MR.PRAWET THADTHIAM

Pokud se rozhodnete palmu pěstovat ze semene, je třeba se obrnit trpělivostí. Palmy si dávají na čas. Na druhou stranu můžete za pár korun či zdarma po několika letech získat nádhernou rostlinu. K dostání jsou dnes semena mnoha zajímavých druhů palem. Začít můžete ale i s peckou z datle.

Datlovník kanárský ze semínka

  • Semena namočte na dva až tři dny do vlažné či až 30° teplé vody, aby se probudila k životu.
  • Zasejte je do lehkého substrátu, například směsi písku a listovky s trochou vyzrálého kompostu, a ten udržujte stále mírně vlhký, při pokojové či vyšší teplotě. Při teplotě mezi 28-33 °C klíčí semena nejochotněji. Jak vyšší teplotu, tak vhodné mikroklima pomůže udržet pokojový Datlovník lze snadno pěstovat v květináči Datlovník lze snadno pěstovat v květináči Zdroj: Shutterstock.com / Sergey Clocikov skleníček, nebo obyčejný průhledný plastový kelímek, část pet-lahve a pod.
  • Když jsou semenáčky vysoké přes 10 cm, přesaďte je do větší nádoby.

Ve své domovině, na Kanárských ostrovech, doroste až do výše 10 metrů, v našich podmínkách však nejvýše do dvou metrů. Datlovník roste pomalu, za několik let však vytvoří pěkný kmínek a nádherný, jasně zelený vějíř listů. Pak bude potřebovat dostatek místa nejen do výšky, ale i do šířky.

Přezimovat datlovník může i v relativně teplé místnosti, teplota by neměla klesat pod 15 °C. Teplotnímu rozmezí musí odpovídat intenzita závlahy.

Akční letáky