Zdroje: www.gardeningknowhow.com, www.bhg.com, www.wikihow.com

Chodí na vaši zahradu kočky ze sousedství?

Možná jste si ze začátku říkali, že si sousedovic Micka klině může ve slunném koutě vaší zahrady pohovět. Často však nejde jen o odpolední šlofík na sluníčku, ale také pořádné poválení se v trsech květin či použití záhonu jako toalety. Pak už je jen otázkou času, kdy vám dojde trpělivost. Zvířeti ublížit nechceme, ale je třeba zakročit dostatečně razantně, aby si Micinka našla jiný letní byt.

Máte-li v plánu využít nějaké technologické či jiné pomůcky, určitě se podívejte na toto velmi informativní video, kde autorka z YouTube kanálu Bad-kitty & Klára Nevečeřalová velmi svědomitě toto téma zpracovala:

Zdroj: Youtube

Co můžete dělat, abyste kočku vypudili

A co když nechcete takové pomůcky používat? Pokud jde jen o nevhodné místo, kam si kočka lehá, můžete ji zkusit nalákat jinam. V zahradě to může být třeba šanta kočičí, po které mnohé kočky doslova blázní. Na některé kočky funguje zaručeně, jiné však ponechává chladnými.

Pokud kočky ožírají vaši zeleň, můžete jim do květináče vysít kočičí trávu, respektive směs travin či obilovin, které mají kočky rády a díky nim si mohou pročistit útroby.

Jinými bylinami můžete zkusit kočky vypudit. Výhodou je, že tyto rostliny intenzivně voní a nemusíte proto sami chodit po zahradě s rozprašovačem každých několik dní a zas a znova aplikovat repelentí postřiky. Mezi rostliny, které kočky odpuzují, se řadí mnohé aromatické byliny, mezi nejúčinnější patří rozmarýn, šalvěj, levandule, citronová tráva nebo oregano čili dobromysl.

Trik s moukou a hořčicí

Domácí postřiky můžete vyrobit jednak z esenciálních olejů těchto rostlin anebo můžete smíchat s vodou suché koření. A zde přichází na řadu zmiňovaná mouka s hořčicí. Na domácí postřik budete potřebovat 1 čajovou lžičku kajenského nebo černého pepře, 1 čajovou lžičku mletého hořčičného semínka, 1 rozdrcený stroužek česneku, 3 kapky esenciálního oleje z citronely a zhruba 60 ml vody. Jiné recepty uvádějí namísto česneku 1 lžičku mleté skořice. Varianta se skořicí je příjemnější, a proto postřik můžete použít i na nábytek nebo ve vchodu do domu, aniž by vám příliš zapáchal.

Z mouky zase můžete vytvořit suchý repelent, který je možné rozhodit do záhonů. Smíchejte 2 odměrky pepře, 3 odměrky mletého hořčičného semínka a 5 odměrek mouky. V těchto poměrech si udělejte jakkoli velké či malé množství směsi, kterou pak rukou rozhodne v záhonech mezi rostliny.

Nejnovější epizodu podcastu iReceptář do ucha si poslechněte přímo ZDE:

Související články