obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vypudit plevel ze záhonů? Vyzkoušejte kombinaci vápna a mrazu

Ptačinec žabinec je jeden z nejodolnějších plevelů na zahradě. Přináší i mnohý užitek, poslouží jako první zelenina nabitá vitamíny pro lidi i zvířata. Ale utlačování zeleniny a květin mu musíme zatrhnout.

Mladé rostliny ptačince žabince obsahují vysoké množství vitaminu C, listy lze Mladé natě ptačince žabince jsou velmi zdravé a poměrně chutné Mladé natě ptačince žabince jsou velmi zdravé a poměrně chutné Zdroj: Shutterstock.com / picturepartners proto přidávat do jarních salátů i zdravých smoothies. Dobrá rada pro majitele křečků, morčat či papoušků zní: dávejte jim jako zdroj vitaminů svazeček žabince hned, jak se po sejití sněhu objeví. Jenže žabinec je schopen pokrýt celou zahradu, a na zeleninových i květinových záhonech utlačovat pěstované druhy. Jeho výskyt je proto třeba omezit na plochy, kde ničemu neškodí.

Vápno nejlépe po ránu

Co dokáže zničit obtížné plevele, jako je ptačinec žabinec, kterého nezdolá ani mráz? Dusíkaté vápno. Na záhony ho rozhazujeme brzy ráno po mrazivé noci, pak působí nejlépe. Kromě semen plevelů omezuje i spory hub a plísně.

Proč se žabinec tak rychle rozrůstá?

Ptačinec prostřední (Stellaria media) je mezi lidmi známý pod názvem ptačinec žabinec. Tento životaschopný plevel je pionýrskou rostlinou, která má za úkol obsazovat veškeré odkryté plochy půdy. Již jako mladý nasazuje ohromné množství semen, která pak roznáší vítr a zamořuje tak kompost i záhony. Žabinec patří mezi jednoleté ozimé plevely, jeho významnou schopností je vzcházení semen v průběhu celého vegetačního období. Výjimkou nejsou ani mírné zimy, kdy se objeví na záhonech jako jeden z prvních plevelů - semena jsou schopná klíčit již při teplotách 2 °C. Na jedné rostlině dozrává až 15 000 semen, která mohou vyklíčit i po dvou až čtyřech letech.

ptačinec žabinec ptačinec žabinec Zdroj: Shutterstock.com / APugach

Akční letáky