Každý správný kutil neustále přemýšlí, jak svou zahrádku, terasu či balkon zvelebit. Nyní konečně přichází období kvetoucích rostlin a květin, jež všechny prostory rozzáří svými barvami. Podceňovat by se přitom neměl ani vzhled květináčů, které útulnou atmosféru rovněž tvoří. I když jich hobby markety nabízejí obrovskou škálu, nemusíte objevit takový, s jakým byste byli na sto procent spokojeni. Není proto nic jednoduššího, než si vyrobit květináč vlastní a přesně podle svých představ!

Květináč z betonu

Dobám, kdy byl beton jen materiálem pro stavaře, dávno odzvonilo. Tento materiál je stále oblíbenější. Působí industriálně, je stylový a hodí se prakticky kamkoliv. A co víc, práce s ním je nesmírně jednoduchá. Zkuste si proto vyrobit betonové květináče!

Na výrobu květináčů z betonu budete potřebovat:

2 formy z plastu (jednu větší, jednu menší)

beton

vodu

nádobu na přípravu betonu

stolní olej

vrtačku s míchadlem

drobné předměty na zatížení vnitřní formy

Postup:

V první řadě si připravíme beton. Vsypeme jej do čisté nádoby a podle návodu ho smícháme s vodou. Pomocí vrtačky s míchadlem nebo starého ponorného mixéru vytvoříme důkladně rozmíchaný potěr.

Následně si připravíme formu (nádobu), do níž budeme beton nalévat. Z vnitřní strany ji důkladně vymažeme stolním olejem. Vlijeme beton a doprostřed zasadíme druhou, menší nádobu, jež jsme si stolním olejem potřeli z vnější strany. Do té nasypeme několik drobných předmětů, aby se forma zatížila.

Beton je nutné nechat uzrát alespoň po dobu pěti dnů. Tak se předejte případnému drolení květináčů. Vy klopení můžete své originální kousky potřít barvou, nebo je nechat jen tak.

Betonové květináče z hadru

O něco originálnější jsou ty květináče, při jejichž tvorbě využijete starých hadrů či ručníků. Postup je sice o něco složitější, rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Budete potřebovat:

klasický plastový květináč

větší igelit

beton

vodu

starý hadr nebo ručník

Postup:

Nachystejte si květináč. Obraťte jej vzhůru nohama a přehoďte přes něj igelit. Podle návodu rozmíchejte beton s vodou a důkladně propracujte. V připravené směsi dostatečně vymáchejte starý ručník nebo hadr a přehoďte jej přes květináč. Následně nechte beton volně uschnout zhruba jeden až dva dny. A originální květináč je na světě!

Zdroje:

abecedazahrady.dama.cz, zahrada-magazin.cz