Ptáci jsou celkem nenároční nájemníci. Dokážou přežít kdekoliv, ale jejich největším útočištěm jsou stromy a keře. Proto byste na svém pozemku měli nechávat co nejvíce zeleně (dokonce i té starší), která jim poslouží jako skvělé útočiště a úkryt mimo hnízdící sezónu.

Spousta zeleně slouží opeřencům i jako švédský stůl, třeba jako bez černý, čimišník stromovitý, dřín obecný, hloh jednosemenný nebo líska obecná. Pokud máte tento poklad na zahradě, určitě ho nechte pozvolna růst, protože prospěje hned několika ptačím generacím.

Pokud chcete vyrobit budku dřevěnou, inspirujte se praktickými tipy Michala Strachera. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Recyklovaný obal od mléka

Pokud chcete, abyste měli ve své zahradě stálou ptačí klientelu, není nic lepšího, než jí připravit ideální podmínky. Třeba ve formě ptačích budek. Kromě klasické dřevěné si ji můžete vyrobit třeba i z obalu od mléka či džusu.

Jak na to: Obal od džusu vymyjete a na přední straně vyřízněte otvor pro ptáčky. Poté povrch krabice nabarvěte libovolnou barvou a nechte zaschnout. Pod otvorem vystřihněte dírku pro bidýlko a protáhněte jím tenkou větvičku nebo špejli tak, aby pár centimetrů přečuhovala.

Zdobení „chaloupky“

Ptačí domeček můžete ozdobit různě. Třeba tenkými větvičkami, které jednoduše přilepíte k povrchu krabice tavnou pistolí. Krmítko zavěste pomocí provázku nebo drátku na větev stromu, nejlépe do výšky alespoň dva metry nad zemí.

Ornitologové tvrdí, že ptáci dávají přednost budkám na světlejších místech, než v hustých porostech. Vstup do „ptačího domečku“ by neměl být ale orientován na stranu, kde převládá riziko srážek. V případě našeho klimatu jde spíše o jižní nebo jihovýchodní směr.

Související články

Zdroje: https://jaksiudelat.cz