Gabiony se nejprve začaly používat především pro technické účely ve stavebnictví, ale v posledních letech si získávají velkou popularitu i na našich zahradách. Zpravidla tvoří plot, anebo předěl ve volném prostoru. Významná je však u gabionů nejen funkčnost, ale může se jednat také o krásný estetický prvek.

Jak na výrobu vlastního gabionového plotu? Podívejte se na toto zajímavé YouTube video na kanálu OBI Česko:

Zdroj: Youtube

Co jsou to gabiony

Gabiony jsou vlastně velké koše z ocelového pletiva, které se vyplňují kameny různých velikostí a tvarů. Jejich původ sahá až do starověku, kdy se používaly ke stavbě opevnění. V současné době nacházejí široké uplatnění v krajinářství, stavebnictví a při budování opěrných zdí, plotů a dalších prvků.

Výhody gabionů

Gabiony jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, mechanickému poškození a mrazu. Lze je použít pro různé typy konstrukcí, od jednoduchých plotů až po složité zahradní prvky. Kombinací různých druhů kamenů a rostlin můžete vytvořit ve své zahradě jedinečný a originální design. Gabiony jsou navíc ekologicky šetrné, neboť se při jejich výrobě nepoužívají žádné škodlivé látky. Velikým bonusem je i snadná instalace.

Gabiony a zeleň je dokonalá symbióza

Chladný vzhled kamenů můžete oživit pomocí vhodně zvolených rostlin. Popínavé rostliny, trvalky a další druhy vegetace promění gabiony v nepřehlédnutelné zelené a kvetoucí stěny.

Jaké rostliny vybrat

Pro osázení gabionů jsou vhodné druhy rostlin, které snášejí dobře sucho, mráz a mají mělké kořeny. Mezi oblíbené patří sukulenty, jako například rozchodníky a netřesky, které jsou navíc výborně odolné vůči suchu a mrazu. Sáhnout můžete i po trvalkách. V tomto případě vysaďte například tařičky, rozrazily nebo mateřídoušku, jež vytvářejí nádherné barevné koberce. Perfektní volbou jsou i popínavé rostliny jako břečťan nebo psí víno, které doslova obalí gabiony zeleným hávem. Lehkost a vzdušnost dodají gabionům okrasné trávy.

Tipy pro výsadbu

Před výsadbou vyplňte gabiony kameny a nechte mezi nimi dostatek prostoru pro substrát, který vyberte dle druhu osazovaných rostlin. Použijte tedy buď speciální substrát pro skalničky nebo lehkou zeminu smíchanou s pískem. V prvních týdnech po výsadbě rostliny pravidelně zalévejte, dokud se neujmou. Také pravidelně odstraňujte odumřelé části rostlin a přihnojujte.

Související články

Zdroje: www.ceskykutil.cz, www.abecedazahrady.cz, www.gabionylemon.cz