Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba L.) je v současné době stálicí léčitelství i oficiální medicíny. Jedná se o dvoudomý, opadavý strom patřící mezi nahosemenné rostliny. Jeho listy jsou ve skutečnosti velmi ploché jehlice. Pěstují se většinou samčí rostliny, protože samičí mají velmi nepříjemně páchnoucí semena. V Evropě byl poprvé vysazen v roce 1730. Účinnými látkami jinanu jsou flavonoidy, diterpenlaktony a jinanové kyseliny. Čaje nebo standartizované přípravky se používají při poruchách mozkového a periferního prokrvení, také při zvonění v uších. Při užívání extraktů je třeba dávat pozor na možné zvýšení účinku léků na ředění krve.

Listy si můžete usušit, dávkuje se 2x denně čajová lžička na šálek nálevu. V tradičním čínském léčitelství se nepoužívají listy, nýbrž semena jako lék proti astmatu.

Více o jinanu a jeho schopnostech

Strom z čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae) má 200 milionů let dlouhou historii, je jedním z nejstarších žijících druhů. V jeho původní vlasti, Číně, je ve veliké vážnosti pro své léčebné vlastnosti. Výtažek z jeho ovoce například léčí plicní tuberkulózu, výtažek ze semen a pecek bronchiální potíže a ledvinové infekce a výtažek z listů deprese, senilitu a oběhové potíže. Velice úspěšná léčba probíhá i u tinnitu neboli šumění a pískání v uších. Z jinanu dvoulaločného sbíráme na jaře a v časném létě list nejlépe kolem 14. hodiny. Nálev či odvar můžeme připravit z čerstvých i sušených listů jinanu. V době plné zralosti se někdy sbírá i plod.

Pamět, závratě i závažné choroby vyššího věku

Účinné látky obsažené v listech jinanu především rozšiřují cévy, zvláště v hlavě. Proto je vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým mozkovým příhodám, ale i proti infarktu myokardu. Příznivé účinky byly zjištěny při náhle vzniklé hluchotě, při poruchách paměti, při závratích, otocích mozku i při Alzheimerově chorobě. Výborně pomáhá při ischemii (nedokrvení) dolních končetin, ale i jako srdeční antiarytmikum. Má rovněž vynikající účinky protialergické, zejména při astmatu. Kromě toho mají výtažky z listů i ze semene (plodů) poměrně široké antibiotické spektrum.