Spadené listí: Využijte organický materiál na maximum
Co s listím? Otázkou není jen jak je po shrabání použít, ale zda vůbec hrabat. Především v posledních letech se opět vypichuje důležitost spadaného listí a jeho funkcí na zahradě. Někdo listí považuje za skvělý mulč, jiní upozorňují že jsou hromádky listí nesmírně důležité pro drobné přezimující živočichy, kteří v uklizené zahradě nemají dostatek příležitostí k zazimování.
V toto příspěvku z YouTube kanálu Garden Like a Viking čili „Zahradnič jako viking“ se může podívat, jakými způsoby si zapálený zahrádkář se spadeným listím poradí.
Co se spadeným listím?
Co tedy s listím? Ve videopříspěvku jste se mohli podívat, jak použít spadené listí a vyrobit z něj hnojivo, ale jsou tu i další způsoby, jak si s ním poradit.
Jak už bylo řečeno, milovníci všeho živého doporučují nechat na zahradě několik hromádek listí pro živočichy a hmyz, kteří je mohou použít jako úkryt. Je to dobrý nápad, pokud máte dost prostoru.
Nemyslete ale, že si můžete dovolit zcela na hrabání listí rezignovat. Pokud byste vrstvu listí neodstranili, během podzimu a zimy vznikne poměrně pevná vrstva, která je vlhká a slepená tak, že se s ní velmi špatně manipuluje a její odstranění představuje poměrně dost fyzické síly. Během vlhkých a studených jarních dnů vás pak nemine nepříjemná práce.
Na druhou stranu, můžete takovou téměř neprodyšnou vrstvou opatřit záhon, čímž potlačíte růst plevelů. Takovouto vrstvu listů můžete nachystat také k použití v příštím roce, kde na tomto konkrétním místě můžete založit nerytý záhon, který vzniká vršením vrstev.
Pokud se vám listy hodí, můžete jimi také mulčovat nebo mírně přihrnout rostliny, které potřebují během zimy ochranu. Pro potřeby mulčování je ale vhodné suché listí podrtit. S takovou prací vám může pomoci i sekačka na trávník. Která vám listí z rozlehlé plochy nejen poumůže posbírat, ale také jej hned i rozseká. Ovšem platí to jen za ideálního suchého počasí.
V každém případě leze část listí použít i na kompost, problém je ale s velkým množstvím, které vytvoří příliš kompaktní hmotu. Ta následně brání rozkládání kompostu díky absenci vzuchu či vláhy.
Listí je třeba s ostatním kompostem promíchat nebo můžete například spadené listí spálit, a pak použít na kompost popel. Listy lze také vermikompostovat čili nabídnout dravým žížalám ve vašem domácím kompostéru. Pozor si dejte na listy ořešáku, které se velmi špatně čili opravdu hodně dlouho rozkládají.
Spadané listí jako podestýlka nebo dekorace
Listí může posloužit také jako podestýlka pro chovaná zvířata. Ideálně byste měli listí sesbírat do pytlů a ty skladovat v suchém prostředí, aby obsah nenavlhnu. V tomto případě se může hodit právě ořešákové listí, které například v kurníku odpuzuje hmyz a parazity.
Nutno dodat, že malé množství listů, které vás však od hrabání také nezachrání, můžete využít nějakým kreativním způsobem. Barevné podzimní listí se používá jak na ozdobné girlandy, tak na výrobu různých podzimních dekorací, ozdobných věnců a podobně.
Zdroje: woodlandtrust.org.uk, familyhandyman.com