Rádi byste si připravili pro zahradu organické hnojivo a nevíte jak? Pak vám prozradíme snadný způsob, ze kterého budete vy i vaše zahrada nadšeni. Stačí k němu totiž posekat trávu a využít ji.

Možná jste ještě o trávovém hnojivu nikdy neslyšeli, není totiž tak známé jako třeba kopřivová jícha. Je ale stejně účinné, v některých případech i více. Obsahuje velké množství dusíku a draslíku, tudíž je prospěšné pro téměř všechny rostliny na zahradě. Takový dobře připravený hnůj z trávy je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí, aby jejich rostliny rostly, kvetly a plodily o sto šest.

Hnojivo z trávy ocení rajčata, cukety i dýně

Velmi důležité je toto hnojivo pro zeleninu, především pak pro rajčata, cukety či dýně. Ty totiž rostou nejlépe, když mají dostatek výživných látek. Vy ale nemusíte kupovat drahou chemii, můžete si hnojivo připravit snadno a rychle doma. O tom, že mají syntetická hnojiva neblahý vliv na organismy žijící v půdě, nemluvě. Nebojte, při používání hnojiva z trávy žádné nebezpečí nehrozí.

Přípravy se vůbec bát nemusíte, mnoho toho nepotřebujete. Stačí mít vědro nebo kyblík z plastu či keramiky. Kovová nádoba není vhodná. Kovy totiž rády oxidují, což není samozřejmě žádoucí. Nádoba by měla mít obsah přibližně deset litrů. Následně vezměte jeden kilogram nasekané trávy, ideálně z rostlin bez květů a semen, zalijte ji deseti litry vody. Ta by měla být dešťová nebo alespoň určitě odstátá.

Zdroj: Youtube

Hnojivo nechte kvasit na sluníčku

Hnojivo z trávy při kvašení zapáchá. Nedávejte ho tedy zrát nikam poblíž zahradního posezení, kde byste museli celý den čichat nepříjemný odér. Připravte si také vhodné víko, to nesmí úplně dosedat, protože alespoň malý přísun vzduchu je nutný. Klidně může jít o dřevěnou desku. Pak ještě míchací tyč, ochranné rukavice a můžete začít.

Hnojivo bude mnohem rychleji hotové na sluníčku než ve stínu, na to nezapomínejte. Ale protože zapáchá, jak jsme psali, volte místo s rozumem. Obsah je nutné často zamíchat, to také urychlí proces kvašení.

Na jaře máte takovýto hnůj hotový za tři týdny, v létě proces trvá necelý týden. Ve finále hnůj z trávy sceďte a používejte jako zálivku na všechny rostliny, které to potřebují. Ideálně jednou až dvakrát týdně.

Související články

Zdroj: www.chalupari-zahradkari.cz, www.izahradkar.cz