Zubní pasta patří mezi základní hygienické propriety. Málokdo ale tuší, že jde o vynález starý tisíce let. Historikové zjistili, že první zubní pastu si vyráběli Egypťané už ve 4. století před naším letopočtem. Byla ze soli, pepře, mátových lístků a květů kosatce…

O dost odvážnější postupy výroby zubní pasty panovaly ve starém Římě, kdy do zubního „bělidla“ přidávali vlastní moč a amoniak, který měl i ze zašlého chrupu udělat zuby jako perličky… V obou případech šlo ale víceméně o kosmetickou záležitost, protože čištění zubů, coby každodenní zvyk, začal fungovat až od 19. století, kdy se zubní pasta začala masově vyrábět a zaplavovat trh…

Autorka videa HGTV Handmade vám poradí jak využít pastu doma. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Z poloviny jsou to abraziva

Dnes je na výběr z velkého množství zubních past. Je jen na vás, po které sáhnete. Jejich složení bývá podobné. Většina zubních past je ze 40 % tvořena vodou. Zhruba 50 % tvoří brusné látky (abraziva), 1 – 4 % pěnící složky a pak příchutě, pojidla a barviva.

Důležitou součástí je i fluorid, který funguje jako prevence zubního kazu. Milovníci svěžího dechu ocení i mentol. Ten vytváří nejen příjemný čistý pocit v ústech, ale také osvěžuje dech.

Zbytky se musí využít

Průměrná cena zubní pasty bývá kolem osmdesáti až sta korun. Protože nejde zrovna o levnou záležitost, je potřeba ji bezezbytku využít. Stačí, když rozstřihnete obal a pomocí špachtle nebo staršího zubního kartáčku vytřete ulpělé nánosy na stěnách tuby. Zbytky pasty pak použijte k různým účelům na vaší zahradě. Tady jsou dva z nich...

Vyčistí zahradní nábytek

Zahradní plastový nábytek je lehký, skladný a poměrně levný. Proto se často využívá při zahradním posezení. Jeho nevýhodou je, že se často oprýská a v rýhách se pak hromadí špína. Výsledkem je plastový komplet, který vypadá unaveně a zanedbaně. A to je škoda.

V této situaci vám může pomoci zubní pasta, která má abrazivní (obrušovací) účinky a dokáže drobné rýhy spolehlivě zahladit.

Jak na to: Opláchněte plastový nábytek. Naneste na vlhký hadřík nebo houbičku trochu zubní pasty a krouživými pohyby ji vetřete na poškrábané místo. Povrch třete tak dlouho, dokud se rýhy trochu nerozptýlí. Potom nábytek znovu opláchněte vodou a vytřete do sucha. Bude vypadat téměř jako nový.

Vymýtí škůdce

Zubní pasta obsahuje spoustu aromatických látek, které odpuzují škůdce. Proto ji použijte jako ochranku pro zeleninu, kterou napadají mšice, mravenci, housenky nebo motýli.

Jak na to: K přípravě postřiku budete potřebovat 50 g pasty (můžete využít zbytky z vícero nastřádaných tub). Vmíchejte ji do rozprašovače, který jste naplnili vodou. Roztok nechte několik hodin odležet a poté míchejte tak dlouho, dokud se pasta nerozmělní.

Hotový voňavý roztok použijte jako postřik přímo na vaši budoucí úrodu. Pozor: Aplikaci prostředku načasujte na den, kdy víte, že nebude pršet! Déšť by účinky zubní pasty mohl zhatit!

Související články

Zdroje: https://adbz.cz, https://zijutu.cz