Svěží a nádherně zelený trávník je chloubou každého majitele zahrady. Někdy však může nastat situace, kdy se v něm začnou objevovat nažloutlá místa, někdy bohužel i větší plochy. Jak tomuto nežádoucímu jevu zabránit a zařídit, aby byl trávník opět zdravý, zelený a hustý?

Jak a pomocí čeho dokonale obnovit trávník? Podívejte se na toto zajímavé YouTube video na kanálu HobbyPRstudio:

Zdroj: Youtube

Tajemství triku tkví v zálivce a době zalévání

Pokud chcete mít na zahradě výstavní travnatou plochu, je základem ji správně a adekvátně zalévat. Nepodlehněte mýtům, že byste měli dodávat vláhu každý den. Denně se opravdu trávník kropit nemusí, a to dokonce ani během horkého léta.

Postačující je zálivka jednou za 4 až 5 dní, těžké půdy snesou i delší interval. Když už se do zalévání pustíte, vodou šetřit nemusíte, dejte si však také pozor na nadměrné promáčení.

Zcela jistě se vyhněte zalévání během dne, kdy by na mokrou trávu svítilo slunce. Voda pak na rostlinu působí jako lupa a teplo může rostlinu i spálit.

Nepostradatelná dodávka živin

Jestliže chcete, aby váš trávník jen prospíval, měli byste mu dodat potřebné živiny, které ho podpoří ve zdravém růstu. Nejlépe využívejte hnojiva organická, nebo minerální a rozhoďte je do trávníku třikrát ročně.

Nejprve na jaře po prvním nebo druhém sekání, pak zhruba v červenci a na konci září. Počítejte, že na 1 m2 bude potřeba cca 40 g hnojiva. Na začátku pěstitelské sezóny je možné dodat i kompost nebo rašelinové hnojivo. Stejně tak lze aplikovat i speciální trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem.

Žloutnutí způsobují i škůdci

Krásnou zelenou plochu mohou poškodit i nežádoucí škůdci. Kořínky často ničí larvy hmyzu jako jsou chrousti, chroustkové a kovaříci. Ve výsledku se horní vrstva trávníku uvolňuje z půdy a postupně žloutne.

Tito škůdci navíc přitahují své nepřátele jako například krtky, rejsky a ježky, kteří rozrývají půdu. V tomto případě je vždy nutné použít adekvátní hubící prostředky.

Pravidelným sekání

Správné a pravidelné sekání trávníku je skvělou prevencí pro jeho setrvale dobrou kondici. Podporuje nejen jeho správný růst, ale i požadovanou hustotu.

Ideální výška posekané trávy se pohybuje okolo 5 až 6 cm. Posekanou trávu můžete nechat ležet rovnoměrně rozloženou na trávníku, bude působit jako přírodní hnojivo, které zajistí travině více živin a zdravější barvu.

Trávník potřebuje dýchat

Jednou ze základních činností v péči o kvalitní trávník je také provzdušňování. Ke kořenům rostlin se lépe dostane vzduch, vláha i živiny.

Další triky pro zelený trávník

Pro udržení trávníku stále zeleného a zdravého je klíčová pravidelná péče a několik užitečných triků. Prvním krokem je správné zalévání – ideální je zavlažovat trávník brzy ráno nebo pozdě večer, aby se minimalizovalo odpařování vody. Důležité je také sečení trávy na správnou výšku, která by měla být zhruba 5 cm; příliš krátké sečení může oslabit kořeny a podpořit růst plevelů. Pravidelné hnojení s vyváženým trávníkovým hnojivem zajistí, že tráva dostane potřebné živiny pro růst. Vertikutace, neboli provzdušnění, je další klíčový postup, který umožňuje lepší přístup vzduchu, vody a živin ke kořenům trávy. Nakonec, pravidelné odstraňování plevelů a mechů zajistí, že trávník nebude mít konkurenci, která by mu brala potřebné zdroje. Dodržováním těchto jednoduchých triků můžete mít trávník, který bude krásně zelený po celou sezónu.

Související články

Zdroje: www.novinky.cz, www.adbz.cz, www.dumazahrada.cz