Každý zahradník i zahrádkář, či dokonce sadař, se těší na okamžik sklizně. Ta předčasná a samovolná ale nikoho nepotěší, a tak bychom se měli snažit poskytnout jabloním takové podmínky, aby mohly svoje plody “odchovat” až do plné zralosti.

Ve většině případů to není nic těžkého a stromy si pomohou vlastně samy, jakmile ale uvidíme na zemi více spadaných jablek, než jsme ochotni tolerovat, budeme muset začít jednat. Prvním krokem bude určení důvodu takového problému. 

Proč jablka předčasně padají? Napovědět může i video na youtube od Davida Domoneyeho:

Zdroj: Youtube

Najděte podstatu problému

Jak to vlastně v koruně jabloně vypadá? Pokud při pohledu vzhůru vidíte více jablek než listí, je tady problém s příliš velkou úrodou, kterou není strom schopen uživit. Jde-li již o pomalu dozrávající nebo alespoň dorostlé plody, žádnou velkou pomoc od vás strom asi už čekat nebude.

Můžete se o to přesto pokusit a dobrovolně se části úrody zbavit protrháním větších trsů jablek. Každé z těch, které na stromě zůstanou, by mělo mít od dalšího vzdálenost ideálně kolem patnácti centimetrů. 

Kdy jste naposledy zalévali?

Dalším problémem může být velké sucho. Stejně jako v teplých dnech bez deště zalijete okurky nebo rajčata, bude dostatek vody potřebovat také strom, obalený plody. Bez vody o ně nemůže pečovat, a tak se bude snažit snížit jejich počet na únosnou hranici. 

Bez dusíku to nepůjde

Kdy jste naposledy strom hnojili dusíkem? Jestliže jablka padají, ačkoliv není zahrada beznadějně vyschlá, a dokonce ani úroda není nijak neobvykle velká, pak bude stát za úvahu právě dusíkaté hnojivo, které obecně pomáhá plodinám v růstu a sílení, stromy nevyjímaje. 

Sledujte dění kolem stromu

Úrodu mohou výrazně poškodit a snížit nejrůznější škůdci. Proto také ve chvíli, kdy začnou jablka nekontrolovaně padat, aniž by stačila dozrát, zkontrolujte ihned strom, zde nenajdete známky napadení.

Kromě chemie, kterou na dozrávající plody jistě nechceme použít, existují na trhu také ekologické přípravky, které strom zbaví nebezpečného hmyzu, ale plody zůstanou bezpečné ke konzumaci.

Dobrá rada pro příští léta

Další rada zkušených zahradníků sice už nezachrání letošní úrodu, ale přispěje k té příští. Jde o prořezání příliš hustého stromu. Jednak půjde k plodům více světla, ale strom ani nebude mít příležitost přehnat to s nasazením květů a případně i pozdějších plodů nad svoje možnosti. Navíc se nebude muset soustředit na výživu takového množství dřeva, tedy větví, a umožníme mu věnovat se péči o jablka. 

Zkušenosti a pečlivost

Jak je vidět, ani péče o zdánlivě samostatné stromy není nijak jednoduchá a chce to přece jen trochu zkušeností, nebo alespoň souseda, který se v tomto oboru dobře vyzná. Nezoufejte ale, pokud zasáhnete včas, úroda bude určitě víc než bohatá. 

Související články

Zdroje: www.gardeningknowhow.com, www.canr.msu.edu, gardenerspath.com