Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, www.potravinovezahrady.cz

Jak přistupovat ke zmlazení starého ovocného stromu?

Nevíte, kudy do problému? Podívejte se nato video, kde autor a sadař v jedné osobě ukazuje, jak by postupoval v případě staršího starého ovocného stromu, který zasluhuje pozornost.

Zdroj: Youtube

Zbavte strom poškození

Prohlédněte si strom i jeho stav blíže a zjistěte, zda není napaden, nehnije a podobně. Podle vašich zjištění zvolte vhodný postřik a nastudujte si nejen správné ředění, ale také ideální období aplikace. Běžně je možné aplikovat postřiky při teplotách nad 10 °C, v bezvětrném počasí a v teplých slunných měsících mimo polední žár.

Staré stromy se špatně hojí a nedokáží již jizvy po řezu rychle zacelit. Některé stromy jako například peckoviny s tím mají vyloženě problém, i pokud jsou v dobré kondici. Proto ošetřete místo řezu voskem, nátěrem nebo balzámem, a to vždy pokud je řez silnější než palec vaší ruky. Jestliže má storm poškozená či hnijící místa, nezbude, než je vyřezat a zatřít.

Nač myslet při zachraňování starého stromu

Podle slov pana Radka je vhodnější tyto staré, rozložité, ale stále plodící stromy ořezat po částech, a to z několika důvodů. Řez můžete rozdělit na tři etapy, aby strom neobrůstal tolik vlky, stále jeho část plodila a zároveň aby měl dostatek sil na zahojení a prospívání. Cílem zmlazovacího řezu je postupné vypěstování mladého dřeva.

Přístupů je hned několik, a proto se lze setkat i s tím, že se majitel pokusí strom razantně ořezat celý. Nutno dodat, že zatímco mladý stromek takový zákrok může zvládnout, starý strom bude bojovat o život a nikoho nepřekvapí, pokud jej takový řez zahubí.

Nedoporučuje se ani odstranění terminálu, tedy středové větve, která tvoří kmen a nejvyšší místo koruny. Koruna pak zůstane takzvaně dutá. Tento počin má mnoho negativních dopadů na strom, jednou z nich je také vznik řezu uprostřed stromu zvrchu, který bude vždy vstupní branou vlhkosti, onemocnění a škůdců.

Čas na zmlazovací řez starého stromu

Velké zásahy na starých stromech je vhodné provádět v období klidu, mimo mrazivé dny. Je to možné už v prosinci, ale jistě v lednu, únoru a březnu.

Pamatujte, že stromy mají svoji životnost podle druhu. Pokud máte v zahradě velmi staré stromy a tušíte, že se blíží svému zániku, začněte si už kousek dál pěstovat nový stromek, který za několik let ten starý nahradí na víceméně stejném stanovišti.

Související články