Jarní počasí je jako na houpačce. Někdy je teplo, jindy se zase prudce ochladí… Zatímco pro vás to znamená jen změnu oblečení, pro zahradu je to peklo na zemi. Ohroženy jsou zejména ovocné stromy, jahody a sazenice zeleniny… Jak jim můžete pomoci teplotní propad ustát bez toho, aniž byste přišli o úrodu?
Proběhla anketa Receptáře!
Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.
Autor Butur vám ukáže, jak ochránit květy meruněk před ranními mrazíky. Více na kanále YouTube.com.
Ochrana pro květy ovocných stromů
Ochránit rozkvetlý ovocný strom před mrazivým počasím je leckdy nadlidský úkol. Obzvlášť pokud se jedná o košatou jabloň, broskvoň nebo hrušku… Nicméně alespoň v případě mladých stromů doporučují zahradníci použít bílou netkanou textilii, kterou se stromy jednoduše obalí.
Látka funguje jako izolace květů před námrazou. Ale pozor: nezapomeňte, že květy musí být opylované! Proto přes den látku odstraňte, aby se ke květům dostal hmyz. Na noc pak strom zahalte do ochranného látkového „skafandru“.
Stará metoda vykuřování
Pokud máte na zahradě vzrostlé stromy, nezbývá vám než využít další možnosti. Jednou z nich je vykuřování. O co jde? Tuto metodu si oblíbili i naši předkové a spočívá v tom, že si na večer pod stromy uděláte malý ohníček. Nejde o žádnou vatru, ale spíše o doutnající „táborák“, jehož kouř ochrání stromy před možnými nočními mrazíky.
Osvědčené odpařování vody
Další možnost, jak dát stromům trochu tepla je rozmístit kolem nich nádoby s teplou vodou. Ta díky odpařování vytvoří jakousi mlhu (nebo chcete-li páru), která se dokáže „poprat“ s mrazíkem do -2 °C.
Orosení vodou
Na tuto metodu potřebujete dvě jednoduché věci – kvalitní rozprašovač (koupíte ho v domácích potřebách) a vodu. Jak na to: Nádobu naplňte vodou a tekutiny rozprašte po stromech. Voda funguje jako konzervant a vytvoří neviditelný film, který krátkodobě ochrání stromy před mrazíky.
Co platí pro „pozemšťany“
Stromy už máte jakž takž zaopatřené, ale co když se mrazík či zima dotkne vašich záhonů? V tomto případě neváhejte veškeré sazenice přikrýt bílou netkanou textílií, kterou na krajích zátěže kameny. Pod touhle „ochrannou vlečkou“ poroste vaše užitková zeleň skoro stejně rychle, jako kdyby byla ve skleníku!
Zdroje: www.ireceptar.cz, idnes.cz, zahrada-radostin.webnode.cz