Jak zachytit co nejvíce dešťové vody?
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí neví, jak zachytávat dešťovou vodu: Takto vám sudy už nepřetečou

Dešťová voda je během léta, kdy panují poměrně velká sucha, skvělým zdrojem vody na zalévání zahrady. Když už se tedy objeví nějaký déšť, vyplatí se „dešťovku" nasbírat v co možná největším množství. Víte, jak toho docílit a zamezit tomu, aby vaše připravené sudy na uchovávání dešťové vody přetékaly?

Zdroj: ceskykutil.cz, stream.cz, bydleni.instory.cz

V Česku panují v posledních letech poměrně suchá léta, během kterých může být v několika oblastech dokonce zakázáno užívat vodu z vodovodního řádu na zalévání zahrady. Tím pak pochopitelně velmi trpí vámi vysazené rostliny, přičemž některé mohou kvůli nedostatku vláhy poměrně rychle uhynout. 

Spousta lidí kvůli tomu v létě spoléhá na dešťovou vodu, kterou si sbírají do připravených sudů. Když ale přijde opravdu vydatný déšť, většinou připravené nádoby nestačí posbírat všechnu „dešťovku” a vy o ni tak zcela zbytečně přicházíte. Tomu ale lze velmi snadno zabránit. 

Sběr dešťové vody Zajistěte, aby mohlo větší množství dešťové vody odtékat do jiné nádoby.  Zdroj: Shutterstock

Sběr dešťové vody

Mnozí mají nejčastěji připravený jeden velký sud přímo pod vývodem z okapu. Přestože jsou tyto sudy poměrně velké, rozhodně nezvládnou zachytit všechnu vodu během vydatných dešťů. Vyplatí se proto pořídit sudů více, abyste měli dešťové vody skutečně zásobu a s přehledem zvládli i několikadenní sucha. 

Ve vrchní části sudů, pár centimetrů pod jeho otevřenou části, vytvořte dostatečně velkou díru a sudy spojte s pomocí kousku hadice nebo trubky. Jakmile se pak sud zcela naplní, namísto toho, aby z něj dešťová voda vytékala na zem a zbytečně jste o ni přišli, začne přes hadici proudit do druhého sudu. Díky tomu už pak nepřijde ani kapka dešťové vody nazmar. 

Sběr dešťové vody Barely spojte například hadicí či kouskem trubky.  Zdroj: Shutterstock

Jak zamaskovat nádrže na vodu

Přestože jsou plastové či kovové sudy na zahradě potřebné právě kvůli sběru dešťové vody, po vizuální stránce zahradě úplně nepomáhají a takřka vždy vzhled zahrady kazí. Když pak sudů máto rovnou několik, mohou působit vyloženě rušivě. Naštěstí existuje hned několik možností, jak sudy zamaskovat nebo alespoň zkrášlit. 

První možností, a tou možná nejsnazší, je se v zahrádkářských potřebách porozhlédnout po nádobě, která do vaší zahrady zapadne. V současné době je na trhu hned několik typů nádob na sběr dešťové vody, které vypadají například jako velké květináče nebo mají kamenný vzor. Jejich pořizovací cena je pak ale přece jen o něco vyšší. 

sud, zahrada Na sběr dešťové vody poslouží i starý sud. Navíc nepůsobí tolik rušivě.  Zdroj: Profimedia

Sudy na vodu dokonale ukryjí popínavé rostliny

V případě, že už několik sudů máte a logicky vám připadá zbytečné kupovat nové jen proto, že ty původní kazí dojem ze zahrady, můžete se spolehnout na pár podstatně levnějších variant. Sudy lze například skrýt za rákosovou rohož. Počítejte ale s tím, že stačí pár dešťů a rohož se pomalu začne rozpadat. Budete ji tak muset časem obměnit. 

Dobrým řešením je skrytí nádrží za popínavé rostliny anebo keře. Když je vysadíte letos, pochopitelně svůj účel ještě nesplní, v příštím roce už ale nádobám na sběr dešťové vody vytvoří dokonalé maskování. Fantazii se ale meze nekladou a s trochou šikovnosti vyrobíte dokonalé krytí prakticky z jakéhokoliv materiálu, který se vám líbí. 

Akční letáky