Novoluní, čas obnovy

V pondělí prochází ubývající Měsíc znamením Štíra. V úterý v něm setrvává jeho temná tvář, měsíc je v novu. Ochrana proti škůdcům a chorobám je proto obzvlášť účinná. Péče o zdraví zahrady znamená podporovat v ní přirozenou rovnováhu a umožnit jí tak, aby se uzdravovala sama. Například pomoci v zimě ptákům, kteří se nám na jaře odvděčí – uloví miliony mšic a housenek. Přikrmování (pouze vhodnou stravou) je důležité, podobně jako vyvěšování ptačích budek a napajedel. Zahradní oázy mohou pomoci mnoha zvířatům, které intenzivní hospodaření v okolní krajině vytlačuje – a oni nám zato pomohou s udržením přírodní rovnováhy. Samozřejmostí je krmení vhodnou stravou.

Více se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý.

Někdo to rád zmrzlé

Ve středu a ve čtvrtek prochází Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. I po zmrznutí můžete sklízet mišpule, jeřabiny, dřínky, rakytník nebo trnky – jsou dokonce sladší a chutnější.

Další tipy na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na středu a čtvrtek

Úrodná půda je základ

V pátek a v sobotu prochází dorůstající Měsíc znamením Kozoroha. Kozoroh je chladné a zároveň plodné znamení, ideální pro práci s půdou. Vybízí k její kultivaci a zúrodňování organickými hnojivy, na podzim především kompostem, kterým můžete záhony zároveň mulčovat a navrch poklást ještě vrstvu listí či slámy. Mulčování půdu chrání i v zimě a obohacuje ji o humus.

Další užitečné rady naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na pátek a sobotu

Utrhněte si Barborku

V pátek prochází dorůstající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a pečuje především o kvetoucí rostliny, přesto že teď odpočívají. Zkontrolujte, zda nemají žízeň a zda je půda kolem nich dobře zamulčovaná a tudíž chráněná. A právě den květu připadl na svátek svaté Barbory. Nezapomeňte odříznout větévku ovocného stromu a vložit ji do vázy. Do Vánoc by měla v teple vykvést. A jaké druhy dřevin jsou nejvhodnější? To se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli