obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zahradničit podle luny v prvním prosincovém týdnu?

Měsíc dorůstá a prochází znamením Vodnáře, Ryb a Střelce. Jak vám mohou pomoci při péči o prosincovou zahradu? A pozor – v neděli lunární tradice velí nic nedělat a odpočívat…

V pondělí a v úterý prochází dorůstající Měsíc znamením Vodnáře. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a pečuje především o kvetoucí rostliny, přesto že teď odpočívají. Zkontrolujte, zda nemají žízeň a zda je půda kolem nich dobře zamulčovaná a tudíž chráněná. Den květu také připomíná, že pokud jste si ještě nestihli uříznout barborku, můžete to udělat i po svátku svaté Barbory. Čím tepleji doma máte, tím dříve vykvete - pokud je to více než 22 °C, stačí ji odříznout i o týden později.

Více o kouzelných kvetoucích větévkách se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí a úterý

Den listu

Ve středu dorůstající měsíc překonal první čtvrť a jeho síla, působící především na nadzemní části rostlin, se bude na cestě k úplňku projevovat stále silněji. Živlem dnů Ryb je voda, energie je ženská, vodnatá a posiluje především listy rostlin. Dny listu jsou vhodné k péči o půdu, a ta nyní potřebuje především ochranu. Zkontrolujte, zda je dostatečně pokrytá mulčem – slámou, chvojím, listím, které je tou nejpřirozenější peřinou – a případně nastýlku doplňte.

Více o užitečném mulčování naleznete v zahradnickém lunárním kalendáři na středu

I zimní parky a zahrady mohou být okouzlující I zimní parky a zahrady mohou být okouzlující Zdroj: Shutterstock.com / nikitsin.smugmug.com

Někdo to rád zmrzlé

Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu prochází dorůstající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. I v zimě můžeme sklízet chutné ovoce – například mišpule. Plody tohoto pěkného stromku jsou nejchutnější právě až po přemrznutí. Podobně je tomu i u trnek a dřínek, také rakytník je snazší sklízet zmrzlý.

Co dalšího můžete pro ovocné dřeviny udělat, se se dozvíte v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek, pátek a sobotu

Zasloužený odpočinek

V neděli nastává přízemí čili perigeum, bod, kdy se Měsíc přiblížil své Zemi nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být dnes nepředvídatelný. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny, včetně pokojových, odpočívat a shoduje se tak s nedělí, kterou je nejlepší věnovat nedělání – protože i odpočinek je důležitý.

Tipy pro strávení příjemné, odpočinkové i inspirativní neděle na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na neděli

Akční letáky