obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zahradničit podle luny ve třetím listopadovém týdnu?

Ubývající měsíc doputoval do poslední čtvrti, je čas na péči o zdraví zahrady, a to v souladu s přírodou. Zahradničení v rytmu luny má smysl, jen pokud zároveň usiluje o přírodní rovnováhu.

Poslední pletí

V pondělí ubývající Měsíc prochází znamením Lva. Ve Lvu je vhodné plít, plevel se nebude snadno obnovovat – i na samém konci sezóny je pletí důležité, protože když nenecháte plevel vysemenit, budete mít méně práce v dalším roce. Vypletou a kyprou půdu ihned překryjte mulčem, listím nebo slámou, která zabrání dalšímu růstu plevelů, vysychání a erozi a podporuje zdraví a úrodnost půdy. 

Více se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na pondělí.

Odolné půdopokryvné růže kvetou až do zimy Odolné půdopokryvné růže kvetou až do zimy Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Zdravá zahrada je krásná

zvonek na stromě s krmítky a napajedlem zvonek na stromě s krmítky a napajedlem Zdroj: Archiv ireceptar.cz V úterý a ve středu Měsíc putuje znamením Panny. Panna nám dává sílu a trpělivost, čehož můžete využít třeba při stavbě suché zídky nebo skalky. Díky tomu, že měsíc doputoval do své poslední čtvrti, je také čas na péči o zdraví a přírodní rovnováhu zahrady. Do ní patří například stále vzácnější ježci. Rájem jsou pro ně zahrady s volně přístupným kompostem, zarostlými okraji, a prostupnými ploty. Dobře vykrmený ježek se uloží k zimnímu spánku, když podle klesající teploty usoudí, že nastal čas. Nepřekonatelní pomocníci zahrádkáře jsou hnízdící ptáci. Ptačí budky je třeba každoročně zbavit výstelky, aby sloužily po mnoho let a abychom je zbavili parazitů. A samozřejmě pravidelně doplňovat ptačí krmítko.

Jak zachránit ježka, který se na zimu nestihnul vykrmit a další užitečné rady na vás čekají v zahradnickém lunárním kalendáři na úterý a středu.

Zima přichází

Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu prochází ubývající měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především kvetoucí rostliny. Péče o trvalky, dvouletky a kvetoucí dřeviny by se v této roční době měla soustředit především na ochranu proti holomrazům a vysušujícímu větru. Prospěšné je mulčování organickým materiálem, který ochrání jejich kořeny a zúrodňuje půdu. Díky Měsíci v poslední čtvrti je stále ideální doba pro podporu zdraví a přírodní rovnováhy na zahradě.

Jak jí docílit se dočtete v zahradnickém lunárním kalendáři na čtvrtek, pátek a sobotu.

  Stín odkvetlých okolíků se loučí s podzimem Stín odkvetlých okolíků se loučí s podzimem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Neděle jak má být

V neděli nastává odzemí čili apogeum, bod, kdy se Měsíc vzdálil své Zemi nejvíce. Jeho vliv na rostliny proto může být dnes nepředvídatelný. Lunární tradice doporučuje tento den ponechat rostliny i půdu odpočívat a shoduje se tak s nedělí, kterou je nejlepší věnovat nedělání, neboť i odpočinek je důležitý. V zahradnickém lunárním kalendáři na neděli najdete tipy na výlety, které potěší každého pěstitele.

Akční letáky