Pokud chceme u kterékoliv zeleniny dosáhnout té největší úrody, musíme v první řadě respektovat její nároky na půdu a péči, které potřebují. Ty vycházejí z historie, respektive měly by co nejvíce kopírovat podmínky v místě přirozeného výskytu dané rostliny. Jak jsou na tom tedy právě okurky? 

S péčí o okurky poradí také video na youtube z kanálu Petra zahradničí:

Zdroj: Youtube

Pochází z výšek

Mnohé jistě překvapí, že okurka je vlastně horská rostlina, kterou dříve než v Evropě znali v Indii a Číně. Hojně se vyskytovaly na himálajských svazích ve výšce až do dvou kilometrů nad mořem, tedy výše, než na vrcholu Sněžky.

Pěstovat se ale již tehdy samozřejmě daly i v údolích, jen si dodnes i jejich potomci “pamatují” jistou náročnost na správné zavlažování. I když v našich podmínkách jen těžko napodobíme monzunové deště, můžeme jim právě správnou zálivkou pomoci k tomu, aby každá rostlina vyprodukovala opravdu velké množství kvalitních plodů. 

Slunce a živiny

Pro okurky připravíme živinami dobře zásobený a osluněný pozemek s hlubokou propustnou půdou. Při plánování letošního rozložení zahrady přitom nezapomeneme, že by se okurky na stejném místě měly objevit nejdříve po čtyřech letech.

Přímo na pozemek vyséváme semínka až po polovině května, ale běžnější je předpěstování v pařeništích nebo doma. 

Zálivka ovlivní všechno

Jakmile je rostlina na pozemku, začíná nejdůležitější část péče, o kterou ji nesmíme ochudit. Jde o pravidelnou a správnou zálivku, bez níž bychom se úrody dočkali jen stěží. Dokonce můžeme svojí pečlivostí dosáhnout právě toho zázraku, že ať rozkrojíme kteroukoliv okurku, nikdy nenarazíme na dutý prostor.

A to bude jistě úspěch, z něhož budeme mít radost. Navíc se při správné zálivce vyvarujeme zvýšenému riziku napadení rostlin chorobami. 

Zkontrolujte záhon do hloubky

Jak tedy zalévat okurky? Jednoduše řečeno: tak akorát. Rostliny jsou citlivé na sucho, ale na druhou stranu nesnesou dlouhodobě přemokřenou půdu. Pokud občas zaprší, je to samozřejmě ideální, ale v ostatních dnech je nutné zkontrolovat vlhkost na okurkovém záhonu a případně se vrátit s konví vody. Zálivka bude potřebná vždy, když je půda proschlá do hloubky přibližně pěti centimetrů. 

Sledujte samotné rostliny

Okurky se také umí o vodu samy přihlásit, ale k takovému stavu by se zkušený zahradník neměl nikdy dopracovat. Znamená to totiž, že svoji pěstitelskou povinnost zanedbal, což se pozná podle povislých listů, které v tom ještě horším případě začínají po okrajích žloutnout. V takovém případě už zahrádkář riskuje celou budoucí úrodu. 

Zalévejte správně a radujte se

Pravidelná správná zálivka – tedy ani pozdě, ale také ani ne příliš často – bude nadmíru důležitá také v době, kdy se začnou vyvíjet a růst plody.

Právě nepravidelné zalévání, přeschnutí půdy a následná zbytečně vydatná zálivka mohou způsobit dutiny uvnitř okurek, po nichž určitě netoužíme, protože kromě jiného snižují kvalitu zavařené pochoutky.

Ve své podstatě to tedy vůbec není složité: stačí půdu na okurkovém záhonu pravidelně kontrolovat a včas přiměřeně zalít. Úspěch se určitě dostaví. 

Související články

Zdroje: www.picturethisai.com, vseozahrade.eu, bonnieplants.com