Co s orchidejí v zimě?

Od orchidejí sice očekáváme především krásné květy, ale každý milovník rostlin by měl vzít v potaz, že i rostliny přirozeně kopírují rytmus daný přírodou a s tím souvisí i zimní „odpočinek“. Orchidej sice neopadá, aby v březnu vyrašila jako stromy venku, ale přece jen reaguje na zkrácené dny a dlouhé noci, což je docela přirozené.

Jak se starat o oblíbené můrovce? Phalaenopsis je tou z nejběžnějších orchidejí, které se v našich domácnostech výborně daří a zde v tomto příspěvku se dozvíte všechny důležité informace. Toto a mnohá další zajímavá videa najdete na YouTube kanálu Zahradní záchranáři.

Zdroj: Youtube

Zimní péče o orchidej: Pozor na teploty a přemokření

Jak vypadá péče o orchideje v zimě? Během chladnější části roku si dejte pozor na výkyvy teplot. Především jde o větrání, které může způsobit rostlině teplotní šok.

Pokud je váš byt v zimním období chladnější, můžete také zalévat o něco méně. Ideální bývá zálivka každých 10 až 14 dnů. Pokud je však u vás i přes zimu stále velmi teplo, pak rostlina bude potřebovat vodu častěji čili stejně jako v létě.

Orchidejím jako je můrovec vyhovují nejlépe pokojové teploty mezi 20 a 24 °C přes den a v noci asi 15 až 18. Už teploty okolo 13 či 10 °C mohou způsobit teplotní šok a poškození rostliny.  

Co když se vám nepodaří orchidej ochránit?

V případě, že rostlina nedopatřením omrzne nebo spíš prochladne, případně ji trochu utopíte, zmlaďte ji a chovejte se k ní jako k čerstvě přesazené. Alespoň to doporučuje Americká orchidejová společnost.

Můžete zmenšit kořeny a odstranit zasažené nadzemí části. Nechat rostlinu krátce zaschnout, aby nebyl řez náchylný k zahnívání, případně se hodí orchidej ošetřit například mletou skořicí, která působí jako fungicid a podporuje růst kořenů. Rostlinu následně zasaďte do vhodného lehkého substrátu určeného pro orchideje a zalévejte velmi obezřetně, klidně až za den nebo dva. Ideální je nechat nasáknout jen substrát, veškerou vodu nechat odtéci a vrátit rostlinu na její stanoviště.

V zimě díky vytápění může být také významně nižší vzdušná vlhkost. Rostliny se hodí občas rosit. Není to nezbytně nutné, ale rozhodně příjemné a jestli chcete orchideji nějak přilepšit, pak právě tímto můžete. Obvykle orchidejím prospívá vzdušná vlhkost nad 60 %.

Orchidej v zimě nehnojte, pokud se rostlina sama nerozhodne kvést. Během květu se přihnojování doporučuje, aby se zbytečně nevysilovala.

Související články

Zdroje: aos.org, denik.cz