Jak to funguje

Pokud zavlažujete pod zemí, výparem nepřijde nazmar ani kapka vody. A rostlinám takový způsob zalévání náramně svědčí. Tradičně k němu slouží nádoby z neglazované keramiky tvaru džbánu, s úzkým hrdlem a baňatým tělem, zvané olla. Porézní stěny nádoby vláhu postupně uvolňují přímo v bezprostřední blízkosti kořenů – ty si zdroj vody velmi brzy najdou a její rezervoár láskyplně ovinou. Není proto divu, že mnohé srovnávací testy prokázaly, že toto podzemní zavlažování je mnohem efektivnější než klasická zálivka, nebo i zalévání do brázd podél řad rostlin.

Ideální je nejprve zakopat nádobu a poté k ní vysadit nebo vysít zeleninu či květiny. Ovšem s trochou opatrnosti ji můžete zapustit i dodatečně, zvláště pokud jsou rostliny ještě malé. Vodu poté lijete přímo do hrdla nádoby. Mezi zálivkami je třeba ho zašpuntovat, aby se nádoba nestala pastí a neodpařila ani kapku.

Vyrobte si vlastní zavlažovací systém

Zdroj: Youtube

Nádoby vhodného tvaru lze dnes zakoupit i u nás, šikovní keramici je začali přičinlivě vyrábět. Investice do nich se vyplatí, ale není nezbytná. Náhradu si můžete vyrobit i ze dvou spojených neglazovaných květináčů – spodnímu drenážní otvor zaslepíte, horní naopak zvětšíte. Nejprve však otestujte propustnost stěn – nádoby musejí dobře nasávat vodu, což by měla činit každá neglazovaná keramika, ovšem nesmí být přepálená nebo zašpiněná. Ještě jednodušší je zapustit pouze jeden květináč s ucpaným drenážním otvorem dnem dolů a podmisku použít jako víko. Taková mělčí nádoba se může hodit k drobnějším plodinám, které nekoření příliš hluboko.

Zavlažování pomocí zapuštěných nádob výrazně šetří spotřebu vody. Díky tomu, že vláhu uvolňují postupně po řadu dní, jsou jako stvořené i k zalévání na víkendových zahradách.

Pokud si přejete vláhu dopravit přímo do půdy, nápomocná je i obyčejná perforovaná petlahev beze dna, zapuštěná do země otevřeným hrdlem dolů. Vláhu uvolňuje postupně a poslouží i jako menší zásobárna. Toto okamžité řešení poslouží u vzrostlých rostlin, k jejichž kořenům již není vhodné podzemní nádoby zakopávat.

Náš tip

Vzhledem k pozvolnému uvolňování vláhy z nádoby nemusíte k jejímu naplnění bezpodmínečně používat vodu odstátou. Pokud máte například podzemní nádrž na skladování dešťovky, kde je voda chladná, lze ji bez obav napouštět rovnou do zavlažovacích nádob. Důmyslní pěstitelé je mohou dokonce propojit se zavlažovacím systémem.

Související články

Zdroj: časopis Receptář