Založte si jezírko, oživí každou zahradu.
Zdroj: Shutterstock

Jak založit zahradní jezírko: Jednoduchý postup krok za krokem

Toužíte mít na zahradě funkční vodní prvek? Udělejte si vlastní zahradní jezírko. Když to dobře promyslíte, vytvoříte ekosystém, který vám přinese mnoho radosti. Nač myslet, když zakládáte zahradní jezírko?

Zdroje:www.dumazahrada.czwww.abecedazahrady.dama.cz

Na velikosti jezírka záleží

Doba do terénu zanořených van je dávno pryč, ale nic proti recyklaci. Problém takového využití nádob je ovšem v jejich rozměru. Funkční ekosystém se totiž lépe udržuje, pokud jsou rozměry větší. Stejně tak jako u akvaristiky, kde se doporučují rozměry větší než 100 litrů, i zahradní jezírko musí být velké právě proto, aby příroda zvládla sama balancovat podmínky vhodné nejen pro rostliny, ale také pro živočichy. Zahradní jezírko totiž není jen voda s pár kameny, ale útočiště pro živočichy i hmyz. V jezírku budete mít navíc možnost pěstovat řadu vodních rostlin, které běžně v zahradách neuvidíte.

zahradní jezírko V jezírku budete mít možnost pěstovat řadu vodních rostlin, které běžně v zahradách neuvidíte. Zdroj: Shutterstock

Jak plánovat založení zahradního jezírka

Nač myslet? Velikost, materiál, zpracování i osázení jsou důležité. S tím vším však souvisí také podmínky, které vytvoříte manuálně. Vhodná je různorodost, a to nejen co se týče flóry, ale hlavně vytvořeného prostředí. Přirozeně působící jezírko s nepravidelným krajem, různou hloubkou i použitím kamenů či písku je důležité nejen pro pěkný naturální vzhled, ale hlavně pro vše živé.

Při zakládání jezírka netroškařte

Velikost jezírka by neměla být menší než 2 x 2,5 m. Také minimální doporučená hloubka je někde mezi 0,8 m až 1 m, nejhlubší místa mohou dosahovat až 1,5 m. Zmíněné rozměry jsou vhodné pro funkčnost a v zimních měsících také zajistí alespoň částečné nezamrzání. Aby se vám nesesouval štěrk nebo písek na dně, pak byste měli vytvořit pozvolné svažování s maximálním rozdílem 25 cm mezi jednotlivými úrovněmi hloubky. Důležitým detailem je také srovnání krajů jezírka, které musí být v rovině, jinak vám bude voda vytékat mimo naplánované okraje.

Zakládání zahradního jezírka

Vyznačte si místo kolíky a kolem nich nataženým provázkem, abyste měli dobrou představu o tom, jak bude jezírko vypadat. Místo je nutné vykopat nebo ještě lépe vybagrovat a na dno vysypat 5–10 cm písku nebo zajistit jiným ochranným materiálem jako je například starý koberec. Aby se jezírko nevsakovalo, musíte vyložit fólií celou plochu jezírka i se značnými přesahy. Doporučený přesah od kraje jezírka je 50 cm. Může být schovaný pod drnem okolního trávníku nebo zajištěn kameny či pískem, to už je na vaší představivosti a aranžmá. Co se týče kvality, odborníci se shodují, že není dobré na fólii šetřit. Za dostatečně silnou fólii je považována tloušťka alespoň 0,8 cm, nejlépe však 1–2 cm. Fólii je možné řezat a spojovat nebo vyložit na dno tak, aby měla minimální množství skladů.

Pro jezírko zvolte vhodné materiály

Popřemýšlejte o tom, jaké materiály použijete na zajištění fólie v krajích, ale také jaké kameny, štěrk či písek zvolíte na „dekoraci“. Jezírko určitě chcete hezké a zajímavé. Záleží jen na vás, zda použijete kameny přírodního vzhledu, anebo toužíte po oblázcích. Jezírko by mělo vzhledem souviset i se zbytkem zahrady a domem či chalupou. Snažte se připravit si materiály dopředu a na velikosti nešetřete. Umě nainstalované velké kameny dodají jezírku vzhled lesní tůně nebo nebeského rybníčku.

zahradní jezírko Umě nainstalované velké kameny dodají jezírku vzhled lesní tůně nebo nebeského rybníčku. Zdroj: Shutterstock

Závěrečné práce na zahradním jezírku

Než se pustíte do té nejpěknější části prací na jezírku a začnete s osazováním či vypouštěním rybek, nechejte chlorovanou vodu napřed týden odstát. Rozmanitost rostlin je při výběru také důležitá a vždy se vyplatí použití rostlin různého vzrůstu. Nebudujete jezírko jen horizontálně, ale také vertikálně. Rostliny, kterými chcete jezírko osázet si napřed rozmístěte. Pokud si nejste jistí, klidně je nechte v jezírku v plastových koších, takže je bude možné přemístit. Můžete si vytvořit místa dobře přístupná i jiná schovaná a klidná, kde se bude dařit například obojživelníkům.

Akční letáky