Lilie jsou oblíbené nejen pro svůj výrazný a exotický vzhled, ale i pro své nenáročné pěstování. A právě v tuto dobu začíná období, kdy je možné je dle konkrétního druhu vysazovat. Jednou z nich je tzv. královna mezi liliemi, zvaná Madonna. Jak tuto honosnou květinu úspěšně pěstovat?

Jak správně zasadit a pěstovat lilie? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Niall Gardens:

Zdroj: Youtube

Lilie bělostná neboli Lilium candidum

Tato cibulovina s jasně bílými květy si získala název Madonna. Jedná se o oblíbenou květinu našich babiček, které s ní často zdobily nejen domácnosti, ale také kostely. Květy jsou mnohdy větší než 10 cm a jsou obdivuhodné nejen vzhledem, ale i silnou vůní, kterou vydávají. Ve volné přírodě rostou hlavně v oblasti Středomoří a v Malé Asii. 

Počátek září je ideální čas výsadby

Nejlepším obdobím pro výsadbu Madonny je brzký konec léta, což je právě nyní. Protože ještě není zima, cibule se bude moci dostatečně připravit na přezimování a vytvoří silný kořenový systém. Blahodárným způsobem to ovlivní tvorbu květů v následné sezóně. Pokud byste s výsadbou zbytečně otáleli, kořeny by mohly být nedostatečné a cibule by na jaře nevyrašila.

Jen kvalitní cibule

Jestliže chcete mít jistotu, že se příští rok dočkáte nádherných lilií plných květů, nakupujte cibule vždy jen u renomovaných prodejců. Velice důležitá je i jejich kvalita.

Kam a do čeho vysazovat

Bílé lilie vám budou vděčné za světlé slunné stanoviště a dostatečně propustnou zeminu. Cibule zasaďte o něco mělčeji než se vysazuje většina lilií, tedy do zhruba dvojnásobku jejich skutečné velikosti. Jinak by nemusely vzejít. Počítejte s tím, že lilie potřebuje mít v budoucnu kolem sebe dostatek prostoru, proto mezi vysazovanými cibulemi dodržujte rozestup cca 30 cm.

Zálivka stačí jen střídmá

Bílá lilie vyžaduje i správnou zálivku a nemá ráda velké množství vody, proto ji nikdy nepřelévejte. Udržujte jen stále lehce vlahou půdu.

Dodávejte živiny

Kvetení lilie je dobré podpořit pravidelným hnojením, a to během vegetačního období na jaře či na začátku léta. Vhodné jsou prostředky bohaté na fosfor a draslík. 

Největší chyby při pěstování

Při pěstování lilií se často opakují chyby, které mohou vést k jejich špatnému růstu nebo dokonce úhynu. Jednou z největších chyb je nevhodná půda – lilie potřebují dobře propustnou půdu, a pokud je příliš těžká nebo jílovitá, může dojít k hnilobě cibulí. Další častou chybou je nedostatečné zalévání nebo naopak přemokření, což může způsobit houbové choroby. Lilie také potřebují dostatek slunce, takže je chyba je vysazovat na stinná místa. Nesprávné hnojení, zejména příliš mnoho dusíku, může vést k bujnému růstu listů, ale slabému kvetení. Nakonec, pokud lilie nejsou na podzim správně zazimovány, mohou jejich cibule v zimě vymrznout.

Související články

Zdroje: www.fajntip.cz, www.idnes.cz, www.living.iprima.cz