Cenově výhodnější prostokořenné sazenice lze vysazovat pouze na podzim či časně zjara, nejlépe ke konci října a počátkem listopadu. A pokud tomu počasí přeje, klidně v průběhu celého měsíce. Dřeviny zapěstované v kontejneru lze sice vysazovat celoročně, ale podzimní výsadbou jim ujímání usnadníte.
Co se vyplatí dodržet?
- Jáma by měla být tak hluboká a prostorná, aby se v ní kořeny rozprostřely a žádný se neohýbal zpět.
- V půdě by měl stromek kotvit stejně hluboko, jako rostl v kontejneru nebo ve školce. Místo štěpování musí zůstat nad zemí, jinak strom takzvaně zpravokoření a přijdete o výhody štěpování.
- Je důležité, aby zemina ke kořenům dobře přilnula a v jámě nezůstala žádná prázdná místa. Pomůže, když stromkem v průběhu zasypávání občas zatřesete a zeminu průběžně přišlapáváte.
- Opěrný kůl do jámy vložte již při výsadbě. Pevný úvaz je důležitý, aby vítr se stromkem nekýval. Ani jemný pohyb neprospívá kořenům, které se právě rozrůstají v novém domově.
Přidejte výživu
Na dno jámy nasypte kompost, který je zdrojem živin i cenného humusu. Smíchejte ho však půl na půl s okolní půdou, aby nevznikl ostrý přechod mezi výživnější a chudší zeminou. K přilepšení a podpoře růstu můžete využít také fermentovaný hnůj, který je k dostání ve formě peletek, nebo rohovinu, pomocí speciálního hnojiva můžete doplnit i zásoby fosforu, který ovocným dřevinám často chybí.
Nezapomeňte na zálivku
Kořeny stresované přesazením je nutné ihned napojit. Zalévat můžete již v průběhu výsadby. Voda by se měla postupně vsáknout, pokud příliš dlouho stojí na místě, není podloží dostatečně propustné, a je třeba ho vylehčit jemným štěrkem nebo hrubším pískem.
Zasaďte i keře
Kromě klasických ovocných dřevin stojí za úvahu i méně běžné keře, které přinesou do zahrady mnoho krásy i užitku. Například rakytník obecný (Hippophae rhamnoides) je přitažlivým okrasným keřem, přitom dává plody napěchované vitaminy a minerály, které posilují imunitu i celkovou vitalitu. Nenáročnému keři se daří v lehčích, propustných půdách na slunném místě. Je dvoudomý – abyste se dočkali plodů, je třeba pěstovat samičí i samčí rostlinu. Vybírat můžete z více odrůd a rozličné výšky.
Velmi zdravé a chutné plody nabízí dekorativní, nejvýše 3 m vysoká hlošina mnohokvětá (Elaeagnus multiflora). Když na konci léta plně vyzrají, jsou temně červené, sladké a šťavnaté. Hlošiny navíc slouží jako vytrvalé zelené hnojení. V kořenových hlízkách totiž hostí nitrifikační bakterie, které dovedou poutat vzdušný dusík.
Všestrannou dřevinou je také známější arónie zvaná černá jeřabina (Aronia melanocarpa), velmi nenáročný keř či stromek s léčivými plody, jehož listy se na podzim zbarvují do výjimečně sytých, ohnivých barev.
Zdroj: časopis Receptář