Odstraněním květů rostlince odlehčíte.
Zdroj: Profimedia

Jak zaštipovat papriky: Které květy odstranit a které ještě mají šanci dozrát

Máte na záhonu papriky? Letošní léto bylo horké. Přesto se mohlo stát, že vám spousta ovoce a zeleniny ještě nedozrála a potřebují nějaký čas, aby chytla tu „správnou barvu“. To se týká i paprik, které je potřeba nechat na záhonech co nejdelší dobu, aby byly správně šťavnaté, křupavé a hlavně zralé.

Tahle zelenina je známá tím, že miluje slunce, teplo a špatně snáší chlad. Nastupující podzim bohužel tyhle podmínky moc nesplňuje. Proto je potřeba paprikám pomoci, aby dokázaly v nových podmínkách dozrát a přežít. Jak?

Přistřihněte květy!

Jednou z možností, jak rostlinkám odlehčit, je vyštipování květů. Papriky tak veškerou svou sílu a energii mohou dát do zrání již vytvořených plodů. Bohužel, čím je plodů víc, tím méně výživy zbývá i na ostatní. Proto je na vás, abyste se rozhodli, které z nich necháte „přežít“ a kterých se zbavíte. Bohužel tuhle „Sofiinu volbu“ musíte provést i u jiných plodin, jako jsou třeba okurky, lilky nebo rajčata. Holt čas zrání se krátí, proto nezbývá, než zachránit alespoň část sklizně.

Jak na to, aby co nejvíce paprik ještě stihlo dozrát? Zdroj: Profimedia

Nepotřebné musí pryč!

Květy paprik bohužel boj s časem prohrávají, proto je zahradníci bez milosti odstraňují. Totéž ale platí i o menších plodech paprik, které už nemají možnost se na podzim pořádně rozvinout a uzrát. Vstupenku do babího léta tak získávají větší nebo alespoň střední plody papriky, které dosály alespoň poloviny své finální velikosti.

Jak se vyštipování provádí?

Stačí, když vybraný květ nebo plod vyštípnete nůžkami či vylomíte rukou. Váš paprikový ráj pookřeje a vy můžete očekávat odměnu v podobě šťavnaté zeleniny.

Vyplatí se pomechat jen větší plody. Na paprikách se vyplatí ponechat jen větší plody. Zdroj: Profimdia

Zajímavosti o paprikách, které vás potěší i překvapí

Papriky obsahují vitamin C, a to dokonce ve větším množství než citrusy.

V 17. století se papriky pěstovaly jako okrasná rostlina, později se využívaly jako koření. Syrové se jedí teprve až od 19. století.

Vědci objevili v paprice minerály – měď, zinek, jód, fosfor, vápník, draslík – které mají pozitivní vliv na štítnou žlázu a nervovou soustavu.

Barva paprik předurčuje i jejich prospěšnost. Červené plody mají více betakarotenu, proto zlepšují pružnost kůže a zabraňují vráskám. Zelené jsou zdrojem kyseliny listové, která se stará o obnovu buněk v těle.

Každá barva paprik něco s sebo přináší. Každá barva paprik s sebo přináší jiné vitamíny. Zdroj: Profimedia

Zdroje: www.petrazahradnici.cz, www.spektrumzdravi.cz

Akční letáky